Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dr Irena Eris zawiesza inwestycje przez wzrost kosztów pracy i cen energii

1
Podziel się:

Dr Irena Eris zawiesza inwestycje ze względu na wzrost kosztów pracy oraz cen energii elektrycznej, poinformował ISBnews.TV prezes Henryk Orfinger. Wyjaśnił, że firma chce do nich powrócić po dostosowaniu się do nowych warunków rynkowych.

Dr Irena Eris zawiesza inwestycje przez wzrost kosztów pracy i cen energii

"Wzrost kosztów pracy, np. takich jak podwyżki wynagrodzeń, droższa energia elektryczna, spowodowały, że wstrzymaliśmy inwestycje. Porządkujemy naszą działalność, koszty i płynność, tak żeby w momencie, kiedy inwestycja będzie naprawdę konieczna móc ją zrealizować" - powiedział Orfinger w rozmowie z ISBnews.TV.

"Kolejna inwestycja mogłaby się okazać błędem dla firmy w sensie finansowo-płynnościowym. Czyli wzrost kosztów pracy spowodował, że zwolniliśmy inwestycje, ale nie znaczy to, że odwołaliśmy je całkowicie" - podkreślił.

Prezes wskazał, że choć rynek jest chłonny, perspektywy na ten rok nie są optymistyczne.

"Głównie dlatego, że pojawiają się bardzo wysokie koszty dodatkowe. Głównym z nich jest wzrost wynagrodzenia pracowników. Trzeba podnosić pensje i to jest poważny wzrost kosztów. Drugim elementem jest wzrost cen energii. Mówi się, że będziemy płacili mniej, ale na razie płacimy więcej. Te wzrosty trzeba umieścić w budżecie. Kolejny koszt to PPK i PPE, na które my się zdecydowaliśmy. To też spory koszt dla przedsiębiorstwa. Dlatego chwilowo wstrzymaliśmy dalsze inwestycje. Nie mamy potrzeby, żeby szybko coś zbudować, w związku z tym uznaliśmy, że chwilę poczekamy i spróbujemy dostosować się do warunków na rynku, po to, żeby nie popełnić błędu" - wyjaśnił Orfinger.

Jeśli chodzi o rozwój firmy, prezes wskazał dwa obszary: rynek krajowy i zagraniczny.

"Rynek krajowy jest stabilny i nie daje już możliwości dużych wzrostów. Trzeba pilnować swojej pozycji i myśleć o tym, że rozwijamy się równo z rynkiem, czyli powoli. Głównym obszarem naszego rozwoju jest eksport. Od wielu lat mamy przyrost na poziomie 30% rocznie. I liczymy na to, że przez najbliższe lata ten wzrost będzie się utrzymywał, tym bardziej, że jesteśmy zaangażowani w wiele projektów, a one pozwalają napędzać kolejne" - powiedział Orfinger.

Podkreślił, że obszarem przyszłościowym jest eksport.

"W tym roku wartość naszego eksportu przekroczyła 50 mln zł. W branży kosmetycznej to bardzo przyzwoity wynik. Marzy mi się przekroczenie 100 mln zł w ciągu 2-3 lat" - podsumował.

Grupa Dr Irena Eris zatrudnia ponad 1 000 pracowników. Działalność marki Dr Irena Eris skupia się na 4 filarach: ekskluzywnych kosmetykach Dr Irena Eris, Hotelach SPA Dr Irena Eris, Kosmetycznych Instytutach Dr Irena Eris oraz Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
gej henio
3 lata temu
Pełna zgoda.