Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Dwa miliony miesięcznie. Comarch tyle straci na decyzji ZUS

59
Podziel się

Comarch jest gotowy dochodzić swoich praw w sądzie przeciw ZUS. Nie zgadza się z uzasadnieniem wypowiedzenia umowy na obsługę informatyczną. Tak czy inaczej, uszczerbek na przychodach nie będzie wielki w skali firmy.

Janusz Filipiak, prezes Comarchu, prawdopodobnie pójdzie z ZUS do sądu
Janusz Filipiak, prezes Comarchu, prawdopodobnie pójdzie z ZUS do sądu (PAP, Leszek Szymański)
bDapbfaZ

Chodzi o umowę, którą ZUS wypowiedział Comarchowi 20 lutego. Zakład stwierdził, że firma nie wywiązuje się z umowy, co może zagrozić działaniu kluczowych elementów systemu. Wypowiedział tylko jej część. Prawdopodobnie zarządzanie elementami systemu przejmie poprzedni zarządca - Asseco Poland, który półtora roku temu przegrał przetarg, bo zażądał zbyt wysokiej ceny.

- Comarch kwestionuje zasadność częściowego wypowiedzenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych umowy na usługę wsparcia, eksploatacji i utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS - podała spółka. Informuje, że jest gotowa do dochodzenia swoich praw, w tym odszkodowania, na drodze sądowej.

Zobacz też: Janusz Filipiak zmienia zdanie. Na razie nie odda firmy synowi

bDapbfbb

Jak bardzo cała sytuacja wpłynie na sam Comarch? Bankructwa z pewnością nie będzie. - Częściowe wypowiedzenie umowy przez ZUS nie będzie miało znaczącego wpływu na wyniki finansowe oraz działalność operacyjną Comarchu w 2019 r. - podano w komunikacie.

- W wyniku decyzji ZUS przychody miesięczne Comarch z tytułu realizacji kontraktu będą mniejsze o ok. 1,9 mln zł netto, co stanowi niewielką część przychodów grupy, które przekraczają znacząco 1 mld zł rocznie. W związku ze zmniejszeniem zakresu usług, odpowiedniemu dopasowaniu ulegnie również poziom kosztów realizacji kontraktu. W efekcie sytuacja nie będzie miała znaczącego wpływu na wynik finansowy Grupy Comarch - powiedział Konrad Tarański, wiceprezes i dyrektor finansowy.

bDapbfbh

Umowa pomiędzy ZUS a Comarchem w zakresie nieobjętym wypowiedzeniem pozostaje nadal w mocy. - Zgodnie z potwierdzonymi przez ZUS ocenami na miesiąc przed zakończeniem okresu przejściowego Comarch osiągnął 95 proc. gotowości do przejęcia systemu, a potem ZUS odmówił dalszej weryfikacji gotowości, co uniemożliwiło Comarchowi możliwości wykazania bezpośrednio do ZUS swoich kompetencji w pozostałych 5 proc. zakresu - argumentuje spółka.

Sprawa skończy się w sądzie?

- W opinii zarządu Comarchu działania podjęte przez ZUS stanowią naruszenie warunków umowy i prawa, w związku z tym Comarch wezwie ZUS do respektowania jej zapisów. Comarch realizuje postanowienia umowy i potwierdza gotowość do przejęcia od 1 marca 2019 r. całości usług utrzymania ZUS KSI zgodnie z uzgodnionym harmonogramem - wskazano.

ZUS wezwał Comarch do zapłaty kary umownej w wysokości 10 proc. wartości wynagrodzenia brutto tj. kwoty 24,2 mln zł. W opinii zarządu Comarchu brak jest podstaw faktycznych i prawnych do naliczenia takiej kary, w związku z czym nie planuje zawiązywania rezerwy z tego tytułu.

Razem z szkodami wizerunkowych jest to główną przyczyną spadku kursu akcji spółki na giełdzie. W piątek osiągnęły najniższy poziom od czerwca ubiegłego roku, czyli do nawet 141 zł. W środę spadły o 9 proc., w czwartek nie zmieniły wartości, a w piątek tracą 3 proc.

bDapbfbi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDapbfbC
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(59)
Adam
2 lata temu
ZUS związki zawodowe z kościołem na czele wykończą wszytkich
gość
2 lata temu
Jedno jest pewne w takim otoczeniu politycznym jakie serwuje PIS , ciężko działać . Jest coraz trudniej. Np. w HGHMie były ustawki przetargowe ostatnio przez "Misiewicza" PISU
swojak z wiej...
2 lata temu
ZUS można kraść ale z umiarem.Wszystko co przed ale jest guw warte
bDapbfbD
POLKA
2 lata temu
PODCZAS ZALATWIANIA POGRZEBU ROZMAWIALAM Z KSIEDZEM!! CYT: RZAD POWINIEN ZLIKWIDOWAC EMERYTURY!!....KASA DLA KSIEDZA 1200 ,A GDZIE RESZTA...PIS=KOSCIOL POLSKA W RUINIE....
Kasa podatnik...
2 lata temu
ZUS to bogata firma.rozdaja wielka kasę na nagród.lrwmie dla pracowników.czy Polskę stać na to?To nie jest firmą produkcyjną.
Najnowsze komentarze (59)
gość
rok temu
co tam comarch! Ile Polacy tracą na decyzjach zus -u - tego nikt nie policzył. Zaniżony kapitał początkowy, nie wypłacone chorobowe , odebranie rent, nie rozliczenie się z pobieranej przez lata składki rentowej . To dopiero są kwoty!
n00ne
2 lata temu
Firma którego pisowca teraz będzie "informatyzować" Zakład Utylizacji Społeczeństwa?
Rob
2 lata temu
Od czasu jak płatnikiem steruje Comarch to jest to KATASTROFA
prosze sie z ...
2 lata temu
pan filipiak przez rok nie wywiazal sie z umowy ktora wygral w formie przetargu za bardzo zanizyl cene i wygral cwaniaczek myslal ze znajdzie za marne grosze informatykow ktorych zatrudni a tu klops jest 2019 i za takie place informatykow nie znalazl i zus slusznie zrywa umowe a prosze niech panstwo zapoznaja sie z tym zaczym zaczniecie robic z zus diabla a z pana filipiaka aniolka pan filipiak i tak zarobil bo jak wygral przetarg to sprzedal akcje a teraz je taniej odkupi
Ib
2 lata temu
Program komputerowy w ZUS nie jest dobry. Każdy wydział w ZUS to jakby oddzielny twór. Co roku piszę do ZUS prośbę o uzgodnienie kont. Nie chcę mieć żadnych zaległości. Tymczasem okazało się że mam do zapłacenia ponad 2 tys. Złotych (pomyłka mojej księgowej)a wyszło to ponieważ weryfikowano konto jednej z moich byłych pracownic. Na moje pytanie dlaczego ta zaległość nie wyszła przy weryfikowaniu mojego konta otrzymałam odpowiedź że ta zaległość dotyczy innego wydziału. Przedsiębiorca szczególnie ten drobny jak ja spać spokojnie nie może. Bo ZUS nie jest w stanie we własnej firmie zebrać pełnej informacji dla przedsiębiorcy bo nie ma odpowiedniego programu komputerowego.Za co oni płacą te miliony miesięcznie to ja nie wiem. Sami pracownicy narzekają na ten program , tylko czy tam ktoś kogoś słucha?
tylko pytam
2 lata temu
skoro takie olbrzymie koszta sa z obsluga w ZUS czyli place technika wyposarzenie, szkolenia, chorobowe babinca wieksze o 50% niz facetow. Nierucomosci.To w zasadzie ile zostaje dla emerytow. nie liczac urzedasow.
PIS!!!
2 lata temu
Co ??? Nie chcieli tak jak Czarnecki opłacać PIS mafii ??
Program Comar...
2 lata temu
Już niedługo ZUS będzie musiał wprowadzić eutanazję+
bDapbfbv
ja
2 lata temu
adam nie kapujesz to firma ktora nie weywiazywala sie zumowy !!dobrabyla za po psl teraz jest wazny rachunek gospodarczy i umowa
wera
2 lata temu
Skad ZUS ma miec pieniadze jak PIS Obnizyl emerytury Wyslal dodatkowo na emerytury Matki z czworka dzieci Tak PIS niszczy nam ZUS jEST ZA CHOJNE Pan Premier Morawiecki nie liczy sie z pieniedzmy W ZUSIE I GO NISZXCZY Dokladajac Wiecej emeytuw do pobierania emerutury Pan Premier mysli ze ZUS to to samo co Bank Dawal Panu premierowi pieniazki
Składak
2 lata temu
Zaprawdę powiadam wam.W ZUSie nic nie ginie. W ZUSie jest wszystko zaPISane
MUS
2 lata temu
ZUS to bolszewiki.Nie umieją naliczać czegoś czego nie ma to będą zwalać na komputery.
zx
2 lata temu
do swojaka z wiejskiej-- jesli mowa gdzie mozna kraść to najlepiej z OFE 150 miliardów złotych za poprzednich rządów
emeryt
2 lata temu
ZUS to krezusi co tam jak trzeba to solidarnie emryci zapłacą za ich błąd a może mieli racje.
...
Następna strona