Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dworczyk: Mimo mniejszych dostaw, plan zaszczepienia 3 mln w I kw. niezagrożony

1
Podziel się:

Pomimo zmniejszenia się liczby dawek o 3 mln do 6 mln wobec pierwotnych deklaracji, plan zaszczepienia w pierwszym kwartale tego roku 3 mln osób "na razie" jest niezagrożony, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk. Zapewnił, że w II kwartale dostawy szczepionek znacznie wzrosną, a w konsekwencji program szczepień ulegnie "poważnemu przyspieszeniu".

Dworczyk: Mimo mniejszych dostaw, plan zaszczepienia 3 mln w I kw. niezagrożony
bEDiCPYl

"Na ten moment różnice w deklaracjach dotyczące pierwszego kwartału, a tym, czego możemy się faktycznie spodziewać, to jest ok. 3 mln dawek. Natomiast bardzo ostrożnie planowaliśmy szczepienia. W związku z tym to, co planowaliśmy, czyli zaszczepienie 3 mln Polaków na ten moment jest niezagrożone. Ale zawsze trzeba dodać: jeżeli koncerny produkujące szczepionki zawiesiłyby dostawy albo je znacznie ograniczyły czy opóźniły, wtedy może pojawić się problem. Na razie te 3 mln wydają się być niezagrożone" - powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Jak podała KPRM na Twitterze, deklarowane dostawy na I kw. opiewały łącznie na 9,09 mln dawek, natomiast dostawy faktyczne obecnie zakładane są na poziomie 6,16 mln dawek.

Dworczyk zapewnił, że każdy pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę, ma gwarancję otrzymania drugiej dawki.

bEDiCPYn

"Staramy się, aby te przesunięcia nie dotyczyły seniorów, czyli już rozpoczętego szczepienia populacyjnego, tylko wydłużyliśmy czas szczepień grupy zero" - wskazał minister.

Zapowiedział także, że przed 10 lutego możemy się spodziewać jeszcze dostawy szczepionki AstraZeneca, choć decyzje o tym, do jakich grup pacjentów miałaby ona trafić, jeszcze nie zapadła.

"Seniorzy nie będą szczepieni tą szczepionką, w konsekwencji będą to osoby z pierwszego etapu, być może rozpoczniemy to szczepienie od nauczycieli" - wskazał.

"Mamy zapowiedzi też rejestracji kolejnych szczepionek i zaawansowane są prace nad kolejnymi szczepionkami, więc jest rzeczywiście realne, że w drugim kwartale szczepionek będzie o wiele, wiele więcej, a w konsekwencji system szczepień i program szczepień ulegnie poważnemu przyspieszeniu" - powiedział także szef Kancelarii Premiera.

bEDiCPYt

Minister zdrowia Adam Niedzielki zadeklarował, że celem rządu jest skoncentrować jak największą liczbę szczepień w II i III kw.

"Na tę chwilę mamy zabezpieczone blisko 100 mln dawek. Ponieważ jedna z tych szczepionek - Johnson & Johnson - jest jednodawkowa, to oznacza, że mamy zakontraktowany potencjał na wyszczepienie 58 mln ludzi, co w pełen sposób zabezpiecza populację Polski" - powiedział Niedzielski.

Przyznał, że część z tych szczepionek nie została jeszcze dopuszczona do obrotu, dlatego rząd jest zainteresowany dodatkowymi zakupami.

W liczbie blisko 100 mln dawek uwzględniono ponad 8 mln dawek zamówionych w firmie Novavax. Szczepionka tego producenta - jak poinformował minister - ma być dostępna w obrocie od maja na rynku europejskim.

bEDiCPYu

W pierwszym miesiącu szczepień (i po pierwszym tygodniu szczepień populacyjnych) wykonano ponad 1 176 000 szczepień, w tym ponad 976 tys. szczepień 1. dawką. Natomiast ponad 200 tys. Polaków zaszczepionych jest dwiema dawkami.

"Jutro przekroczymy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki. Stałoby się to wcześniej, ale mamy taką a nie inną sytuację ze względu na opóźnienia i zmniejszanie dostaw przez producentów" - podsumował Dworczyk.

Dotychczas zaszczepiono m.in. 94% lekarzy i ponad 80% podopiecznych wszystkich domów pomocy społecznej (DPS), podała też Kancelaria Premiera.

bEDiCPYO
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Cenzor
8 miesięcy temu
No i czym tu się podniecać panie Dworczyk , jeżeli przez 3 miesiące 3 miliony to oznacza 1 milion miesięcznie . A do zaszczepienia jest 30 milionów to kiedy zakończy się szczepienie potrafi pan odpowiedzieć . To nie jest powód do zachwytu .