Notowania

giełda
23-01-2019 (10:28)

Dzięki PGNiG terminal w Świnoujściu liderem Europy. 50. ładunek gazu z USA dopływa do Polski

PGNiG sprowadzi w najbliższą niedzielę kolejny ładunek skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski. Będzie to już pięćdziesiąta dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu. Łącznie do polskich kuchenek trafiło już w ten sposób 5,7 mld m.sześc. gazu. To jedna piąta dostaw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przez terminal w Świnoujściu do Polski trafia już jedna piąta gazu (Fot: Łukasz Szełemej)

Statek metanowiec transportuje ok. 57 tys. ton LNG z portu Sabine Pass w USA. Po regazyfikacji (ogrzaniu) da to ok. 75 mln m.sześc. gazu ziemnego - czyli tyle, ile zużywa średnio cała Polska przez cztery dni latem lub jeden dzień zimą - podała PGNiG.

Ładunek kupiono w ramach transakcji natychmiastowej (spotowe)j od hiszpańskiej firmy Naturgy (d. Gas Natural Fenosa).

- Pojedyncze dostawy typu spot są zadaniem naszego biura tradingowego w Londynie - powiedział wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak. - Nasi pracownicy wyszukują korzystne okazje na rynku, uzupełniając w ten sposób nasz portfel LNG. Skroplony gaz ziemny z roku na rok zajmuje w strukturze importu PGNiG coraz więcej miejsca - dodał, wskazując, że w 2018 roku jego udział przekroczył 20 proc.

Zobacz też: Autobusy i ogrzewanie na gaz. Rozwiązania, które poprawią jakość powietrza

- Nasze ambicje na 2019 rok sięgają jeszcze dalej - mówi wiceprezes.

W ostatnich miesiącach 2018 roku PGNiG podpisało cztery długoterminowe kontrakty na zakup LNG z USA. Dostawy od jednego z amerykańskich partnerów - Cheniere Energy - rozpoczną się już w tym roku.

Wliczając dostawę od Naturgy, PGNiG zakupiło do tej pory ponad 4,2 mln ton LNG, co po regazyfikacji odpowiada ok. 5,7 mld m.sześc. Na to składa się 37 ładunków z Kataru w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas, 9 dostaw spotowych z Norwegii, USA i Kataru oraz pierwsza dostawa w ramach kontraktu średnioterminowego z brytyjską firmą Centrica.

"Metanowce z LNG zakupionym przez PGNiG zawijały do terminalu w Świnoujściu ze średnią częstotliwością dwa razy w miesiącu" - podaje spółka.

Najintensywniejszymi pod tym względem miesiącami do tej pory były czerwiec i  grudzień 2018 roku, kiedy PGNiG sprowadziło do Świnoujścia po trzy statki z ładunkiem LNG. "Uwzględniając najbliższą dostawę, styczeń 2019 roku będzie również miesiącem z trzema dostarczonymi ładunkami" - napisano w komunikacie.

Terminal w Świnoujściu liderem Europy

Dzięki zakupionym przez PGNiG dostawom terminal w Świnoujściu, należący do grupy OGP Gaz-System, ma najwyższy spośród 22 lądowych terminali regazyfikacyjnych w Europie poziom wykorzystania, wynoszący około 60 proc. mocy regazyfikacyjnych. Dla porównania, następny w kolejności jest terminal Zeebrugge w Belgii z wykorzystaniem na poziomie ok. 40 proc. W przypadku większości europejskich gazoportów średnia to 30 proc.

"W większości skroplony gaz ziemny po regazyfikacji w terminalu LNG w postaci lotnej trafia do sieci polskich gazociągów, skąd dociera do domów, zakładów przemysłowych, elektrociepłowni, wykorzystywany jest  do napędu autobusów, a także przeznaczony na eksport na rynek ukraiński. Część gazu w postaci skroplonej przeładowana jest do cystern, które rozwożą LNG do najdalszych zakątków Polski, wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnej sieci gazowej. Następnie za pomocą stacji regazyfikacyjnych - działających podobnie jak terminal LNG, lecz w mniejszej skali - gaz przekazywany jest do odbiorców. LNG ze Świnoujścia dotarł cysternami nawet do Estonii i Bułgarii" - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
 

Tagi: giełda, giełda na żywo, pgn, pgnig, gaz ziemny, import gazu, gaz z usa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2019

PerunIle płacimy za ten gaz, a ile dopłacamy za ten gaz puszczany tranzytem np. na Ukrainę? Jeśli moje pytanie to mowa nienawiści - przepraszam - wydawało … Czytaj całość

23-01-2019

MARONie wiem czy jest się tak bardzo czym zachwycać, bo gaz jest drogi !

23-01-2019

JaZCha, cha zagazujemy się sami. Gdzie to upchnąć i za ile. Chyba, że do Rosji i oczywiście na Ukrainę bo jest przecież rura. Pewniak dla Polaków : ceny … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (467)