Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Polska na drodze do niezależności od rosyjskiego gazu

393
Podziel się:

Nadchodzi koniec ery uzależnienia od rosyjskiego gazu. PGNiG uzyskało trzy koncesje na poszukiwanie złóż na Morzu Norweskim. Po 2022 r. Polska będzie miała dostęp do paliwa ze Stanów Zjednoczonych i Norwegii.

Coraz bliżej do gazowej autonomii Polski
Coraz bliżej do gazowej autonomii Polski (East News, Stefan Maszewski/Reporter)

Zbliża się gazowa niezależność Polski. W piątek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) pochwaliło się uzyskaniem trzech koncesji na poszukiwanie złóż na Morzu Norweskim, spodziewane są kolejne. Surowiec popłynie budowanym właśnie gazociągiem Baltic Pipe. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", skroplony surowiec ze Stanów Zjednoczonych, własne złoża w Norwegii i łączący nas z nimi gazociąg są szansą na koniec dominacji dostaw gazu z Rosji.

Do gazowej autonomii jest Polsce coraz bliżej. Pod koniec 2018 r. PGNiG podpisało 20-letni kontrakt z firmą z USA - Port Arthur LNG. Dzięki temu spółka rokrocznie kupować będzie od Amerykanów 2 mln ton LNG, czyli 2,7 mld m sześc. gazu po regazyfikacji. Tylko w ostatnich czterech miesiącach podpisano trzy takie kontrakty, a to sprawia, że od 2023 r. PGNiG będzie mogło sprowadzić ze Stanów do Polski co najmniej 7,45 mln ton skroplonego gazu, czyli ok. 10 mld m sześc. po regazyfikacji.

Zobacz także: Zobacz też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

Amerykanie zapewniają, że ich terminale będą gotowe na czas, by obsłużyć to zapotrzebowanie - informuje "DGP". Podpisane do tej pory umowy oznaczają, że za cztery lata, kedy przestanie obowiązywać kontrakt jamalski z Gazpromem, będziemy mieli już wystarczająco dużo możliwości, by nie sprowadzać gazu z Rosji. Do 10 mld m sześc. gazu z USA trzeba doliczyć jeszcze 4 mld m sześc. wydobycia z krajowych złóż oraz kolejne 10 mld m sześc., które przez Baltic Pipe popłyną do nas z Norwegii.

Rząd zapewnia, że prace związane z budową gazociągu idą zgodnie z planem. Surowiec popłynie nim już w 2022 r. Nasze obecne zużycie roczne gazu sięga 16-17 mld m sześc. Jeśli ten poziom się utrzyma, może to oznaczać, że gazu będziemy mieć więcej, niż nam potrzeba.

Opierając się na danych GUS, zużycie gazu w Polsce wzrasta, stąd należy się spodziewać, że za 4 lata gaz z USA i Norwegii bez własnych złóż nie wybije nas na pełną autonomię. Jednak z pewnością znacznie uniezależni od rosyjskiego gazu, który jeśli będzie musiał do nas płynąć to w niewielkiej ilości. A już na pewno zmieni punkt negocjacji cenowych, gdy rosyjska strona będzie miała świadomość, że do Polski płynie gaz z dwóch innych źródeł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(393)
Brrrr zimno ~...
5 lata temu
Że można to zobaczymy dopiero gdy powstanie gazociąg z Dani i popłynie gaz skroplony gazowcami z USA. No i zadadnicze pytanie PO JAKIEJ CENIE bo strona ekonomiczna będzie determinowała opłacalność całego projektu. Z tego co wiemy dziś gaz norweski jest bardzo drogi a i amerykański do tanich nie należy. Pożyjemy zobaczymy. No i za gazociąg z Dani do Polski który zostanie poprowadzony po dnie Bałtyku - rząd PiS zrezygnował z roszczeń Polski na rzecz Dani ze spornego z nią akwenu Bałtyku. Nie znam kraju który dobrowolnie wyzbywa się swojej własni$ci terytorialnej na rzecz innego kraju. Na tym terenie sa łowiska i do tej pory mogli łowić nasi rybacy. Teraz bez zgody Duńczyków tego nie będzie im wolno. A TO ZAKRAWA JUŻ NIE TYLKO SKANDAL ale ZDRADĘ STANU.
spokojny 42
5 lata temu
Ciekawe jak na tym wyjdzie Polska. Myślę , że gaz z Rosji powinien być kupowany, tylko trzeba dobrze negocjować cenę. Szukanie innych alternatywnych dostawców to dobre rozwiązanie
xxx
5 lata temu
Obrócić NS2 do Norwegii i my i ukraincy będą zadowoleni !!!!
Szp
5 lata temu
Gamonie zapomnieli ze port w Swionoujsciu to temat z czasów PO, ok. Tylko ze gamonie autor tego artykułu nie napisal ze gaz z USA będzie o wiele droższy z Norwegii pewno tez od ruskiego. Niezależność gazowa to dobry pomysł i go popieram. Ale pamiętajcie biedaki ze ten gaz jest droższy wiec sie nie podniecajcie tak.
sdfxcv
5 lata temu
1m3 gazu po 5 zł to całkiem realna propozycja dla wszystkich którzy kopciuchy zamienią na gazowce.
...
Następna strona