Notowania

PGNiG wwiercił się ponad 3 tys. metrów pod ziemię. Odkrył nowe złoża gazu

Nawet 20 mln metrów sześciennych gazu rocznie może wydobywać PGNiG w miejscowości Turkowo. Sukcesem zakończyły się prace poszukiwawcze państwowego giganta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Piotr Woźniak stoi na czele zarządu PGNiG. (Fot: Lukasz Szelemej/East News Szczecin)

Jak podaje PGNiG, odwiert Turkowo-2 o głębokości 3155 metrów znajduje się w pobliżu miejscowości Turkowo w gminie Kuślin. Znajduje się ona w powiecie nowotomyski, na obszarze większej koncesji Pniewy-Stęszew. Prace wiertnicze były prowadzone od października do grudnia 2018 roku.

W trakcie testów produkcyjnych z odwiertu uzyskano przypływy gazu w wysokości 62 tys. metrów sześciennych na dobę. Docelowo z odwiertu ma płynąć około 20 mln metrów sześciennych gazu.

- Złoże Turkowo zlokalizowane jest w utworach czerwonego spągowca. To bardzo perspektywiczna formacja, dlatego od kilku lat prowadzimy w niej intensywne prace poszukiwawcze. Sukces najnowszego odwiertu potwierdza naszą strategię - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

PGNiG chce uzykiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

Miejsce wiercenia odwiertu Turkowo-2 wybrano na podstawie analizy wyników trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego Chraplewo 3D. Zdjęcie zostało zrobione w 2016 roku. Prace wiertnicze prowadziła spółka Exalo Drilling, należąca do grupy PGNiG.

Państwowa spółka na terenie zachodniej Polski posiada 5 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, 16 koncesji łącznych oraz 84 koncesje eksploatacyjne. Od kilku lat realizuje w tym rejonie intensywny program poszukiwawczy. W 2018 roku PGNiG udokumentowało na Niżu Polskim ponad 5 mld metrów sześciennych nowych zasobów gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2019

nelmicJuż od dawno wiadomo, że w Polsce oprócz złóż gazu znajduje się wiele innych surowców. Lecz co na to "pociągający za sznurki"?

14-01-2019

AKPanie Prezesie.Jest Pan Gigantem Skuteczności Działania Pozdrawiam Arkadiusz K

14-01-2019

werA co na to sasza.Przeciez to jego zloze.

Rozwiń komentarze (155)