Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PGNiG wwiercił się ponad 3 tys. metrów pod ziemię. Odkrył nowe złoża gazu

155
Podziel się:

Nawet 20 mln metrów sześciennych gazu rocznie może wydobywać PGNiG w miejscowości Turkowo. Sukcesem zakończyły się prace poszukiwawcze państwowego giganta.

Piotr Woźniak stoi na czele zarządu PGNiG.
Piotr Woźniak stoi na czele zarządu PGNiG. (East News, Lukasz Szelemej/East News Szczecin)

Jak podaje PGNiG, odwiert Turkowo-2 o głębokości 3155 metrów znajduje się w pobliżu miejscowości Turkowo w gminie Kuślin. Znajduje się ona w powiecie nowotomyski, na obszarze większej koncesji Pniewy-Stęszew. Prace wiertnicze były prowadzone od października do grudnia 2018 roku.

W trakcie testów produkcyjnych z odwiertu uzyskano przypływy gazu w wysokości 62 tys. metrów sześciennych na dobę. Docelowo z odwiertu ma płynąć około 20 mln metrów sześciennych gazu.

- Złoże Turkowo zlokalizowane jest w utworach czerwonego spągowca. To bardzo perspektywiczna formacja, dlatego od kilku lat prowadzimy w niej intensywne prace poszukiwawcze. Sukces najnowszego odwiertu potwierdza naszą strategię - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Zobacz także: PGNiG chce uzykiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

Miejsce wiercenia odwiertu Turkowo-2 wybrano na podstawie analizy wyników trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego Chraplewo 3D. Zdjęcie zostało zrobione w 2016 roku. Prace wiertnicze prowadziła spółka Exalo Drilling, należąca do grupy PGNiG.

Państwowa spółka na terenie zachodniej Polski posiada 5 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, 16 koncesji łącznych oraz 84 koncesje eksploatacyjne. Od kilku lat realizuje w tym rejonie intensywny program poszukiwawczy. W 2018 roku PGNiG udokumentowało na Niżu Polskim ponad 5 mld metrów sześciennych nowych zasobów gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(155)
Maciej
4 lata temu
A może ktoś słyszał o tym , że mamy 84% światowych zasobów tytanu koło Suwałk( amerykanie będą mieli na tych terenach bazy. Dalej - gazując w złożu węgiel, możemy spokojnie eksportować do całej europy nadwyżki gazu. Kliknąć proszę i zobaczyć kto to jest prof. Żakiewicz. Ma On technologie do wytwarzania energii z ziemi, gdzie w prąd możemy zaopatrzyć większość Europy i przy okazji być wytwórcą zdrowe żywności przez cały rok na niebywałą skale. Wtedy ma sens nowe lotnisko(dla samolotów transportowych pod wysyłkę zdrowych nowalijki) Komu przeszkadza byśmy byli najbogatsi w Europie?
Andrzej Grund...
4 lata temu
PO OWOCACH GO POZNACIE... NAJLEPSZY MINISTER OD LAT ROBIĄCY SWOJE... NIE DLA PRYWATY ALE DLA KRAJU...
inż. Rafał Ci...
4 lata temu
Tylko że roczne zużycie Polski to 15 mld m3 gazu przy których śmieszne 20 mln m3 to jakieś ok. 0,15% zapotrzebowania.
alfa&omega
4 lata temu
Nowe złoże pokrywa 0,14% zapotrzebowania naszego kraju na gaz
zgred
4 lata temu
PGNiG zarabia nie na wydobyciu, a na polakach płacących rachunki za gaz.
...
Następna strona