Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
18.03.2020 18:51

Emilewicz: Rozszerzenie gwarancji de minimis sprawi, że na rynek trafi 50 mld zł

Rozszerzenie programu gwarancji de minimis w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) sprawi, że na rynek będzie mogła trafić łącznie kwota 50 mld zł, która powinna zaspokoić potrzeby około 100 tys. firm, poinformowała minister rozwoju Jadwiga  Emilewicz. W środę przedstawiono pakiet działań antykryzysowych dla przedsiębiorstw i pracowników w związku z epidemią COViD. Wartość pakietu ma wynieść 212 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Program gwarancji de minimis - wynegocjowaliśmy w ubiegłym tygodniu jego zmianę z Komisją Europejską, to jest instrument znany wszystkim małym i średnim firmom w Polsce, Za sprawą tych zmian będzie możliwość uzyskania kredytu do 3,5 mln zł, a gwarancja, którą obejmie BGK będzie wynosiła 80% tej kwoty" - powiedziała Emilewicz.

Dodała, że "te środki powinny trafić bardzo szybko (...) na rynek".

"Zakładamy, że rozszerzając gwarancje de minimis kwota, jak będzie mogła trafić na rynek to będzie kwota łącznie około 50 mld zł. I będzie mogła zaspokoić zaspokoić około 100 tys. firm" podkreśliła Emilewicz.

Większe firmy będą mogły skorzystać ze wsparcia Polskiego Funduszu Rozwoju, który uruchamia dodatkowe środki na dokapitalizowanie przedsiębiorstw.

Dodatkowy instrumentem, który jest uruchamiamy i który - jak powiedziała Emilewicz - wymaga interwencji legislacyjnej, są nowe ubezpieczenia obrotu handlowego przez Korporację Ubezpieczeniową Kredytów Eksportowych (KUKE).

"Myślę, że w tej chwili dostępność takich ubezpieczeń na rynku w związku z sytuacją finansową będzie znacznie trudniejsza. Dzięki zmianom w zakresie funkcjonowania KUKE tych gwarancji będziemy mogli dostarczać na rynek więcej" - dodała.

Ma zostać też uruchomiony fundusz dopłat BGK do odsetek od kredytów.

"To także dodatkowy instrument wsparcia, który w wysokości 500 mln zł będzie mógł zasilić sektor przedsiębiorstw" - powiedziała.

Wśród branż szczególnie narażonych na skutki koronawirusa wymieniła m.in. turystykę i transport.

"Mamy pewne szczególne rozwiązania, by firmy turystyczne przetrwały, to wydłużenie do 180 dni możliwości zwrotu za niezrealizowane wycieczki (dzisiaj termin ten wynosi maksymalnie 30 dni)" - podkreśliła. Dodała, że firmy będą mogły w zamian oferować także voucher na inną wycieczkę.

Z kolei w sektorze transportu "około 25-30% firm może utracić zdolność do obsługi rat leasingowych".

"Mamy dzisiaj we flocie około 288 tys. leasingowanych pojazdów. Te pojazdy są leasingowane głównie przez małe i średnie firmy. Polska jest transportowym hubem Europy, dlatego wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) przygotowaliśmy nowy instrument, służący refinansowaniu obecnych umów leasingowych. Ten instrument wart będzie 1,7 mld zł" - powiedziała Emilewicz.

"W tej chwili ARP stawia system informatyczny, który pozwoli to obsłużyć. Chcemy być gotowi do refinansowania już za dwa tygodnie" - dodała.

Planowane jest także uelastycznienie czasu pracy, przejmowanie finansowania przez państwo części wynagrodzeń w firmach, które mają trudności.

Planowane jest przesunięcie na 1 lipca wejścia w życie nowego plik kontrolnego VAT, a na koniec roku konieczności wdrożenia bazy o odpadach.

"Bez względu na wielkość, formę prowadzenia działalności, każdy przedsiębiorca, który notuje spadek obrotu będzie mógł przesunąć w czasie, rozłożyć na raty należności publiczno-prawne, takie jak zaliczki na podatki CIT, PIT, VAT, czy składki na ubezpieczenia społeczne bez dodatkowych opłat prologancyjnych" - dodała Emilewicz.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

ElvisPani Minister. Miałem wrażenie że Pani rozumie przedsiębiorców ale brak ułatwień w podatkach bardzo mnie rozczarowało.

18-03-2020

Marks...Szumne nazewnictwo a rzeczywistość smutna... Dzisiaj na konferencji czcze deklaracje a jutro JAKOŚ BĘDZIE.... ot maksyma tej formacji ... Gwoli … Czytaj całość

18-03-2020

irbisproszę o rozwiązanie opieki nad 9. kiedy ich rodzice4 muszą pracować

Rozwiń komentarze (3)