Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
08.06.2020 14:01

Emilewicz: Wakacje kredytowe będą kosztować sektor bankowy około 1 mld zł

Trzymiesięczne wakacje kredytowe, które wprowadza przyjęta przez Sejm ustawa o odpłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-1 kosztować mają banki łącznie około 1 mld zł, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zaznaczyła, że z rozwiązania skorzysta maksymalnie 850-900 tys. osób.

"Jeżeli chodzi o wartość, to korzyść dla beneficjentów [wakacji kredytowych] w sumie nie powinna przekroczyć 1 mld zł. Jeżeli zaś chodzi o wyniki sektora bankowego, [...] myślimy, że ten 1 mld zł to jest wartość do udźwignięcia " - powiedziała Emilewicz w trakcie spotkania z dziennikarzami.

Z trzymiesięcznych wakacji kredytowych dotyczącym kredytu hipotecznego bądź konsumenckiego kredytobiorca będzie mógł skorzystać w sytuacji utraty pracy bądź znaczącego obniżenia dochodu. W przypadku małżeństw - także w sytuacji, gdy jeden z małżonków stracił pracę.

Wakacje kredytowe dotyczą tych kredytów, gdzie okres spłaty wynosi ponad 6 miesięcy, a umowa została zawarta przed 11 marca 2020 r.

"To rozwiązanie ma pomóc w tym trudnym czasie w sytuacji, gdy jeden z małżonków znajduje się na postojowym bądź [...] stracił pracę, aby spokojnie móc przejść przez ten trudniejszy okres poszukiwania kolejnego źródła dochodu" - wskazała Emilewicz.

Zaznaczyła, że w systemie bankowym funkcjonuje ponad 2 mln kredytów hipotecznych, o średniej kwocie pozostałej do spłaty w wysokości około 195 tys. zł oraz 22,5 mln kredytów konsumenckich o średniej wysokości około 8 tys. zł.

"W ustawie daliśmy komfort także sektorowi bankowemu. [...] [Wakacje kredytowe] nie są bezwarunkowe; nie jest to dla każdego, ale dla tych, którzy naprawdę zostali dotknięci skutkami pandemii" - podkreśliła wicepremier.

Możliwość zawieszenia spłaty dotyczy kredytu hipotecznego i jednego kredytu konsumenckiego w jednym banku. W przypadku kredytów w wielu bankach - osoba uprawniona będzie mogła w każdym można zawiesić jeden kredyt hipoteczny i jeden konsumencki.

Ustawa jest obecnie na etapie prac senackich.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2020

KupiecWakacje kredytowe kosztują banki 1 miliard? Ale banki dostały od rządu 70miliardów więc nie ma powodów do narzekania.

Rozwiń komentarze (1)