Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Emisja ratunkowa Polnordu. Optymistyczne podejście do ceny

14
Podziel się:

Chcesz ratować Polnord? To obejmij emisję nowych akcji po 2,12 zł za sztukę. Co prawda na giełdzie można kupić poniżej 1,90 zł, ale wtedy pieniądze nie pójdą na ratunek spółki.

Zawieszenie wiechy na osiedlu Polnordu Wilania w Miasteczku Wilanów.
Zawieszenie wiechy na osiedlu Polnordu Wilania w Miasteczku Wilanów. (Materiały prasowe)
bECVCgeZ

Rada nadzorcza Polnordu ustaliła cenę emisyjną akcji nowej emisji serii T. Żeby je kupić, trzeba wyłożyć 2,12 zł za sztukę - podała spółka. Walory będą oferowane bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

Uchwałę o emisji podjęło nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki 23 października. W planach jest uzyskanie kwoty od 2 zł do 150 mln zł. Dolne widełki są postawione nisko, więc emisja dojdzie prawdopodobnie do skutku. Pytanie tylko czy pozyskana kwota uratuje dewelopera?

Niedawno informowaliśmy, że nie doszła do skutku emisja obligacji. Tu też w planach było pozyskanie 150 mln zł, ale chętnych okazało się być za mało. Cena emisyjna nowych akcji też nie jest atrakcyjna. 2,12 zł to sporo powyżej ceny zamknięcia z poniedziałku - 1,725 zł.

bECVCgfb

Zobacz też: Jak wybrać dobrego dewelopera? Eksert radzi kupującym mieszkanie

We wtorek akcje co prawda poszły w górę o ponad 8 proc. po otwarciu sesji, ale nadal cena utrzymuje się poniżej 1,90 zł. Minimalna cena emisyjna równa może być wartości nominalnej akcji, czyli 2,00 zł. Ustalenie ceny emisyjnej na 2,12 zł może sugerować, że znalazł się nabywca.

bECVCgfh

Problem w tym, że w ostatnich dwóch latach grupa Polnord miała tylko jeden kwartał na plusie, tracąc łącznie 152 mln zł. Inwestorzy mają więc prawo być ostrożni nie tylko przy pożyczaniu Polnordowi pieniędzy, ale i kupowaniu nowych akcji. Zawsze jest jednak nadzieja, że problemy się skończą.

Na rynku budownictwa mieszkaniowego mamy przecież obecnie boom. Od stycznia do października sprzedano 165 tys. mieszkań, co jest rekordem od czasów gierkowskich.

Kapitał zakładowy Polnordu przy powodzeniu emisji zostanie podwyższony do kwoty nie niższej niż 65,39 mln zł, ale nie wyższej niż 215,39 zł.

bECVCgfi

Jak wskazywał Polnord w październiku, planowana emisja akcji serii T ma umożliwić spółce sprawne i możliwie najmniej kosztowne pozyskanie środków na bieżące potrzeby finansowe, w tym na spłatę części aktualnego zadłużenia. W grudniu Polnord będzie musiał wykupić wyemitowane trzy lata temu papiery dłużne o wartości 47 mln zł (20 mln już 20 grudnia), a w przyszłym roku - 43 mln zł.

Polnord działa na rynku budowlanym i deweloperskim w Warszawie (głównie Wilanów), Trójmieście, Olsztynie i Szczecinie. W grudniu spółka uruchamia sprzedaż 140 mieszkań w Sopocie na osiedlu Haffnera Residence, na które dostała pozwolenie miesiąc temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECVCgfC
budownictwo
nieruchomości
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Uiop
2 lata temu
Jak to mówią tonacji bżywy się chwyta. Wtopa
Polak
2 lata temu
Kredyty, kredyty kredyty firmy się zadluzajana potęgę
Polnord
2 lata temu
Jako posiadacz akcji tej spółki napisze tak: KNF już dawno powinien się spółce przyjrzeć, prokuratura również . Jestem do tylu jakieś 100 tysięcy . Zarząd wyłączył akcjonariuszy z emisji akcji - wyglada to jak świadomy przekręt by przejąć grunty spółki za grosze
bECVCgfD
Hun
2 lata temu
Mieszkania powinny być sprzedawane dopiero w zaawansowanym stanie budowy ,powiedzmy jakieś 75% inwestycji . Inaczej dalej ludzie będą wpadać w sidła bankrutów , bez mieszkania i z kredytem do spłaty .
Twój nick
2 lata temu
Tulipanomania - coś takiego jak dziś deweloperka Holandia przeszła w XVII wieku