Notowania

Przejdź na
budownictwo
17.12.2019 09:38

Emisja ratunkowa Polnordu. Optymistyczne podejście do ceny

Chcesz ratować Polnord? To obejmij emisję nowych akcji po 2,12 zł za sztukę. Co prawda na giełdzie można kupić poniżej 1,90 zł, ale wtedy pieniądze nie pójdą na ratunek spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Zawieszenie wiechy na osiedlu Polnordu Wilania w Miasteczku Wilanów.

Rada nadzorcza Polnordu ustaliła cenę emisyjną akcji nowej emisji serii T. Żeby je kupić, trzeba wyłożyć 2,12 zł za sztukę - podała spółka. Walory będą oferowane bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

Uchwałę o emisji podjęło nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki 23 października. W planach jest uzyskanie kwoty od 2 zł do 150 mln zł. Dolne widełki są postawione nisko, więc emisja dojdzie prawdopodobnie do skutku. Pytanie tylko czy pozyskana kwota uratuje dewelopera?

Niedawno informowaliśmy, że nie doszła do skutku emisja obligacji. Tu też w planach było pozyskanie 150 mln zł, ale chętnych okazało się być za mało. Cena emisyjna nowych akcji też nie jest atrakcyjna. 2,12 zł to sporo powyżej ceny zamknięcia z poniedziałku - 1,725 zł.

Zobacz też: Jak wybrać dobrego dewelopera? Eksert radzi kupującym mieszkanie

We wtorek akcje co prawda poszły w górę o ponad 8 proc. po otwarciu sesji, ale nadal cena utrzymuje się poniżej 1,90 zł. Minimalna cena emisyjna równa może być wartości nominalnej akcji, czyli 2,00 zł. Ustalenie ceny emisyjnej na 2,12 zł może sugerować, że znalazł się nabywca.

Problem w tym, że w ostatnich dwóch latach grupa Polnord miała tylko jeden kwartał na plusie, tracąc łącznie 152 mln zł. Inwestorzy mają więc prawo być ostrożni nie tylko przy pożyczaniu Polnordowi pieniędzy, ale i kupowaniu nowych akcji. Zawsze jest jednak nadzieja, że problemy się skończą.

Na rynku budownictwa mieszkaniowego mamy przecież obecnie boom. Od stycznia do października sprzedano 165 tys. mieszkań, co jest rekordem od czasów gierkowskich.

Kapitał zakładowy Polnordu przy powodzeniu emisji zostanie podwyższony do kwoty nie niższej niż 65,39 mln zł, ale nie wyższej niż 215,39 zł.

Jak wskazywał Polnord w październiku, planowana emisja akcji serii T ma umożliwić spółce sprawne i możliwie najmniej kosztowne pozyskanie środków na bieżące potrzeby finansowe, w tym na spłatę części aktualnego zadłużenia. W grudniu Polnord będzie musiał wykupić wyemitowane trzy lata temu papiery dłużne o wartości 47 mln zł (20 mln już 20 grudnia), a w przyszłym roku - 43 mln zł.

Polnord działa na rynku budowlanym i deweloperskim w Warszawie (głównie Wilanów), Trójmieście, Olsztynie i Szczecinie. W grudniu spółka uruchamia sprzedaż 140 mieszkań w Sopocie na osiedlu Haffnera Residence, na które dostała pozwolenie miesiąc temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo, polnord, pnd
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2019

MakJeżeli przy dzisiejszych cenach za m2 deweloper ma problemy, to na bank niezłe wałki zarząd musi kręcić, tematem powinna zająć się prokuratura

17-12-2019

mm263Mieszkania idą,jak świeże bułeczki,a Polnord się sypie?Ciekawe,gdzie jest kasa?Kto i ile milionów podwyżki dostał.

17-12-2019

prawdaDlaczego mam ratować dewelopera? Ze swoim zyskiem ze mną się nie dzielił.

Rozwiń komentarze (14)