Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny mieszkań rekordowo wysokie. Wyjątkiem jedno duże miasto

Mieszkania mocno drożeją, bijąc rekordy, jeśli chodzi o cenę metra kwadratowego. Na 17 miast badanych przez NBP tylko w jednym były w przeszłości wyższe stawki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mieszkania drogie jak nigdy dotąd. (Fot: Bartosz Krupa/East News)

Nie widać końca podwyżek na rynku nieruchomości. NBP między lipcem i wrześniem wziął pod lupę ceny używanych mieszkań w największych miastach Polski. Średnio okazały się o prawie 12 proc. wyższe niż przed rokiem.

(HRE Investments)
(Fot: HRE Investments)

Najwięcej za metr kwadratowy trzeba dać w Warszawie. To już niemal 9 tys. zł, a więc o 13 proc. więcej niż przed rokiem. Kolejne są Trójmiasto i Kraków, gdzie średnie stawki przekraczają 7 tys. zł.

Największe podwyżki widać za to w Poznaniu i Szczecinie - przekraczają 15 proc. Tam trzeba się liczyć z cenami na poziomie odpowiednio 6,2 tys. zł i 5,4 tys. zł.

Z kolei najwolniej przyrastają ceny we Wrocławiu (6,1 proc.). Jest to jednak tylko pocieszenie dla chętnych na zakup mieszkania, bo ceny dobijają tam już do 6,9 tys. zł.

Masz 10 tysięcy? Możesz zainwestować w kilka nieruchomości

- Jedynym miastem, gdzie za mieszkania wciąż trzeba płacić mniej niż u szczytu ostatniej hossy, a ten przypadał na przełom lat 2007/8, pozostają Kielce - zauważa Bartosz Turek. Analityk HRE Investments wskazuje, że w poprzednim kwartale w tym coraz mniej licznym gronie znaleźć można było też Wrocław, ale postępujący wzrost wycen dolnośląskich mieszkań spowodował, że stolica województwa świętokrzyskiego została osamotniona.

W pozostałych lokalizacjach, aby kupić mieszkanie, trzeba już z portfela wyjmować kwoty rekordowe, nigdy wcześniej nie widziane.

Bańka? Jeszcze nie

Przy okazji tego typu wyliczeń pojawia się pytanie, jak długo jeszcze mieszkania mogą drożeć i czy przypadkiem nie mamy już do czynienia z bańką spekulacyjną w mieszkaniówce.

- To, że już w prawie wszystkich dużych miastach Polski ceny mieszkań są nominalnie wyższe niż u szczytu ostatniej hossy nie znaczy wcale, że mamy już do czynienia z bańką spekulacyjną na miarę tej sprzed prawie 12 lat - ocenia Turek.

Ekspert wymienia przynajmniej trzy powody. Po pierwsze, wszystkie powyższe dane dotyczą cen w ujęciu nominalnym, a więc niekorygowanym o inflację. Gdyby dokonać takiej korekty, okazałoby się, że ceny musiałyby wzrosnąć jeszcze o około 10-15 proc., aby realnie były na poziomie ze szczytu ostatniej hossy.

W międzyczasie znacznie wzrosły też dochody Polaków. Te rozporządzalne w latach 2007-2018 podniosły się aż o 82 proc. (nominalnie), a realnie, czyli po uwzględnieniu inflacji, o 47 proc. To znaczy, że pomimo wzrostu cen mieszkań, znacznie łatwiej jest nam dziś kupić własne "cztery kąty".

Do tego dochodzi fenomen rekordowo niskich stóp procentowych. To przez nie oprocentowanie przeciętnego kredytu hipotecznego udzielanego dziś przez banki wynosi około 4,3 proc., a nie 6-9 proc. jak w latach 2007-2008. Polacy nie tylko więc znacznie więcej zarabiają, ale też taniej mogą się dziś zadłużać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny, mieszkania, nieruchomości, rekord, kielce, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-11-2019

gfd34No, podskoczyły mi zarobki 100zł brutto. Kupie browara i po podwyżce.

25-11-2019

w kółko to samoCi co nie siedzą w temacie może łykną te bzdury, ale ja widzę gołym okiem, że to zmowa deweloperów przed kryzysem. Mieszkań jest coraz więcej, a … Czytaj całość

25-11-2019

LacTylko, że ceny transakcyjne są o 1/3 niższe. Poza tym mieszkań kupionych na wynajem, gdzie cena to 3,5 tyś za miesiąc jest masa i stoją puste. Kto … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (83)