Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nieruchomości
29.10.2019 06:21

Warszawa na równi z Berlinem... w cenie wynajmu mieszkań

Polska dogoniła Niemcy szybciej niż przewidywali rządzący politycy. Warszawa idzie łeb w łeb z Berlinem, niestety dotyczy to cen za wynajem mieszkań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Najem mieszkań. W Warszawie drogo jak w Berlinie, tle że tam zarabiają 2,5 raza więcej

Koszty najmu w Warszawie są na poziomie kosztów w Berlinie, Kolonii czy Dusseldorfie – wynika z raportu Expandera i Rentier.io, który przytacza "Fakt". Ceny najbardziej rosną w segmencie małych mieszkań.

Najem mieszkania o powierzchni 50 mkw. w Warszawie kosztuje 2864 zł. Dla porównania w Berlinie, Kolonii i Dusseldorfie będzie to równowartość około 2882 zł. Jednak średnia pensja w Warszawie to 6365 zł w sierpniu 2019 (dane GUS), gdy w Berlinie zarabia się ok. 2,5 raza więcej. Średnia pensja za 2018 r. dla stolicy Niemiec to 3544 euro, czyli około 15 tys. zł (dane gehalt.de).

Jeśli porówna się cenę za najem do raty kredytu mieszkaniowego, okaże się, że w Warszawie najem jest o 19 proc. wyższy niż rata kredytu. Średnia dla całej Polski to 24 proc. Najgorzej dla wynajmujących pod tym względem wypada Sosnowiec i Częstochowa. Czynsz za kawalerkę jest tam dwukrotnie wyższy niż rata kredytu.

Jak zauważają eksperci Expandera, za najmem, szczególnie w przypadku małych mieszkań, przemawia fakt, że łatwiej się później przeprowadzić do innego mieszkania (np. większego, ale już własnego). W przypadku decyzji o kredycie trzeba mieć stabilne zatrudnienie i kilkadziesiąt tysięcy złotych wkładu własnego.

Obejrzyj: PHN buduje w Warszawie 155-metrowy wieżowiec

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nieruchomości, ceny najmu, wynajem mieszkania, Berlin, Warszawa, koszty życia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2019

Darekchociaż raz kaczyński nie kłamał - gonimy Niemcy;] Szkoda tylko, że w wysokości cen

28-10-2019

pqiOstatni zgasi światło.

28-10-2019

kokoW TVP i tak będą chwalić jak u nas się dobrze żyje ...

Rozwiń komentarze (21)