Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emitel ma 10-letnią umowę z TVN na dystrybucję programów nadawcy na MUX-2

0
Podziel się:

Emitel i TVN zawarły umowę na dystrybucję programów nadawcy na multipleksie drugim (MUX-2) Naziemnej Telewizji Cyfrowej, podała spółka. Umowa obejmuje realizację usługi emisji programów telewizyjnych, ale także zmianę standardu nadawania i kodowania w ramach procesu refarmingu pasma 700MHz. Umowa została zawarta na okres 10 lat i obejmuje emisję programów TVN oraz TVN7.

Emitel ma 10-letnią umowę z TVN na dystrybucję programów nadawcy na MUX-2

Zawarta przez spółki umowa dotyczy nadawania dwóch programów TVN na MUX-2 i uwzględnia przeprowadzenie koniecznych zmian kanałowych oraz standardu nadawania i kodowania na DVB-T2/HEVC, które mają nastąpić w 2022 roku. Podpisanie nowej umowy oznacza kontynuację współpracy między TVN i Emitelem. Poprzednia umowa obowiązywała od 2010 roku i dotyczyła emisji sygnału drugiego multipleksu. Dzięki współpracy z Emitelem nadawca zmienił standard nadawania z analogowego na cyfrowy i powiększył zasięg emisji tych dwóch programów TVN w Polsce, podano.

"10 lat temu zrealizowaliśmy bardzo istotny z punktu widzenia rynku telewizyjnego projekt migracji z nadawania analogowego na cyfrowe. Każdego dnia, w trybie 24/7, bez względu na warunki pogodowe, nasi specjaliści dbają o zapewnienie ciągłości emisji, dzięki czemu miliony widzów mogą cieszyć się odbiorem popularnych programów TVN Grupa Discovery. Przed nami kolejne wyzwanie związane ze zmianami kanałowymi na terenie całej Polski i przełączeniem emisji na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Projekt jest bardzo złożony i wymaga przebudowy prawie całej sieci nadawczej w bardzo ambitnym harmonogramie. Cieszę się, że TVN Grupa Discovery powierzyła nam realizację tego projektu. Kontynuacja współpracy w zakresie emisji programów na multipleksie drugim była dla nas niezmiernie ważna" - powiedział prezes Emitelu Andrzej J. Kozłowski, cytowany w komunikacie.

Naziemna Telewizja Cyfrowa jest popularną platformą odbioru telewizji w Polsce, a widzowie mogą odbierać 29 darmowych programów. Telewizja naziemna, w całej Europie, wykorzystywała do tej pory do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. W Polsce, decyzją regulatorów rynku, projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 roku. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2 /HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem (DVB-T/MPEG-4), DVB-T2/HEVC pozwala efektywniej wykorzystać częstotliwości i znacząco podnieść jakość nadawania kanałów telewizji naziemnej, wskazano w materiale.

Należąca do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners spółka Emitel to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50 lat dzięki Emitel sygnały telewizji i radia mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych, Emitel oferuje infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej oraz uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)