Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Enea nie musi zwracać 170 mln zł. Minister Klimatu umorzył postępowania

7
Podziel się:

Uprawnienia do emisji CO2 na rynku energetycznym są na wagę złota. Darmowe uprawnienia są tym cenniejsze, chyba, że okaże się, iż trzeba je później spłacić. Przed takim zagrożeniem stała Enea, ale Minister Klimatu zamknął sprawę.

Enea nie musi zwracać 170 mln zł. Minister Klimatu umorzył postępowania
Enea Elektrownia Połaniec znalazła się pod lupą Ministra Klimatu (Adobe Stock, Szymon)
bEIYuyQB

Minister Klimatu umorzył postępowania wszczęte przeciwko spółce Enea Elektrownia Połaniec (EEP) - poinformowała sama spółka.

Dotyczyły ewentualnego niewłaściwego wykorzystania pomocy publicznej w postaci darmowych uprawnień do emisji CO2 wartości około 170 mln zł.

bEIYuyQD

Kwestia pomocy publicznej w zakresie uprawnień do emisji CO2 jest kontrowersyjna m.in. ze względu na fakt, że systematycznie rosną ceny tych certyfikatów. To sprawia, że koszty produkcji prądu np. z węgla rosną, co ma na celu m.in. ograniczenie wykorzystania kopalin w energetyce.

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Postępowania administracyjne w sprawie pomocy dla Enei zostały wszczęte w czerwcu. Dotyczyły darmowych uprawień do emisji do 2016 roku otrzymanych z tytułu zrealizowanej przez Eneę modernizacji bloków energetycznych w latach 2013-2016.

bEIYuyQJ

Państwowa spółka przyznawała wcześniej, że jest ryzyko, iż w razie niekorzystnych dla niej rozstrzygnięć, będzie musiała zwracać całą uzyskaną pomoc.

Jak zaznaczyła Enea, EEP stała na stanowisku, że pomimo rozbieżności wynikającej z zastosowania odmiennego od wstępnych założeń miksu paliw wykorzystywanych w zmodernizowanych blokach, efekt ekologiczny został osiągnięty, co zostało potwierdzone przez zewnętrznego i niezależnego audytora w latach 2016 oraz 2017.

Spółka przedstawiła odpowiednie wyjaśnienia, potwierdzające spełnienie przesłanek dla pomocy publicznej.

bEIYuyQK

Enea to jedna z czołowych polskich grup energetycznych. Zajmuje się wydobyciem węgla kamiennego oraz wytwarzaniem, dystrybucją i handlem energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje około 20 proc. powierzchni kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIYuyRe
giełda
energetyka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Rob
2 miesiące temu
Prrzes Obajtek nie podejmowal wyedy decyzji?
!!!!!!!!!!!!!
2 miesiące temu
po jakiego grzyba chronić coś co jest zacofane i nierentowne czyli kopalnie? to tak jakby wojsko teraz na siłe utrzymywało czołgi z czasów 2 wojny światowej albo kawalerię konną....
Sanitarium
2 miesiące temu
Na tym CO2 wychodzimy jak w wulgarnym dowcipie o tartej marchewce i zakonnicach, czy o tym, co się drabiną bez szczebla przykrył i zmarzł przez to nocą.
bEIYuyRf
raf
2 miesiące temu
a gdzie inwestycje w zielona energie. skonczyc z lobby weglowym.
realista
2 miesiące temu
próbują powstrzymać inflację, ale nie tędy droga !