Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Energetyka. Tak "zarabiają” polskie kopalnie. 54 zł straty na każdej tonie węgla

33
Podziel się

Średnio 54 zł straciły w ubiegłym roku polskie kopalnie na każdej tonie sprzedanego węgla – informuje PAP, powołując się na dane Ministerstwa Aktywów Państwowych. Nic dziwnego, że na wieść o kolejnym kroku w kierunku pozbycia się nierentownych aktywów węglowych z państwowych spółek energetycznych ich kursy akcji wystrzeliły. PGE zakończyła poniedziałkową sesję kilkunastoprocentowym wzrostem.

Energetyka. Tak "zarabiają” polskie kopalnie. 54 zł straty na każdej tonie węgla
Energetyka. Średnio 54 zł straciły w ubiegłym roku polskie kopalnie na każdej tonie sprzedanego węgla. (Adobe Stock)
bDYpTklh

Według przekazanych w poniedziałek PAP danych resortu aktywów państwowych, w ubiegłym roku strata górnictwa na sprzedaży wyniosła 2 mld 868,4 mln zł. Rok wcześniej górnictwo również odnotowało stratę na sprzedaży, ale znacznie mniejszą - 217,3 mln zł.

Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę nie stratę na sprzedaży, a stratę netto, to okazuje się, że wyniosła ona 4 mld 332,4 mln zł i w ubiegłym roku wzrosła o 1,5 mld zł.

Z zestawienia kosztów ze średnimi cenami sprzedaży węgla wynika, że w ubiegłym roku każda tona sprzedanego surowca przyniosła średnio 54,18 zł. Rok wcześniej strata wynosiła 3,73 zł.

bDYpTklj
Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Koszt produkcji jednej tony węgla wzrósł w ubiegłym roku z 346,91 zł do 360,70 zł, zaś koszt sprzedanego węgla w przeliczeniu na jedną tonę zwiększył się z 353,39 zł do 367,46 zł. Warto też dodać, że ubiegłym roku krajowe wydobycie węgla kamiennego zmniejszyło się o ok. 7,2 mln ton.

Nic zatem dziwnego, że na wieść o kolejnym kroku w kierunku pozbycia się nierentownych aktywów węglowych z państwowych spółek energetycznych ich kursy akcji na warszawskiej giełdzie wystrzeliły. PGE zakończyła poniedziałkową sesję 13-proc. wzrostem, a notowania Tauronu poszły w górę o prawie 9 proc.

bDYpTklp

Inwestorzy zareagowali entuzjazmem po tym, jak w weekend minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział na antenie RMF FM skierowanie do prac rządowych projektu restrukturyzacji energetyki, który zakłada wydzielenie aktywów węglowych.

Perspektywa pozbycia się nierentownych aktywów to jeden z czynników, który wspiera wzrost notowań spółek energetycznych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy indeks WIG-Energia poszedł w górę o kilkanaście procent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYpTklK
gospodarka
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
emeryt
2 tyg. temu
Gornicy wywalczyli nam kapitalizm ,sami daleichca zyc w socj alizmie.
Je he i ci
4 tyg. temu
Węgiel drogi jak ktoś chce kupić kopalnie w placu to przez Oki pośredników on przechodzi może ktoś napisze w końcu jaką jest cena węgla na kopalni a jaka u klienta i się okaże że operator zarabia 500 za tone
Marks...
4 tyg. temu
Okey ... co za bełkot ekonomiczny... Kopalnie straty, węgiel straty... Dla takich pseudo ekonomów zaprzyjaznionych z TVN, Polsatem... tudzież z Fircykiem Tuskiem oraz zegarmistrzem Nowakiem, powyższe to synonimy zła, osmolonych górników, kominów etc. a prąd płynie z gniazdka...Jeszcze raz okey. można nie wydobywać węgla ( głównego "nośnika" energii) wobec tego proszę sobie napierdzieć energii do waszych komputerów, żelazek , mikrofal itd... tego nie powinno się słuchać i komentować... wszak ignorant to ignorant...
bDYpTklL
jjj
4 tyg. temu
Jak ty mnie Sasin zaimponowałeś... Jeszcze tylko trzeba jakąś komisję powołać do spraw.
J24
4 tyg. temu
W cenie węgla najwięcej jest podatków i opłat dodatkowych
...
Następna strona