Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Energetyka. Tak "zarabiają” polskie kopalnie. 54 zł straty na każdej tonie węgla

43
Podziel się:

Średnio 54 zł straciły w ubiegłym roku polskie kopalnie na każdej tonie sprzedanego węgla – informuje PAP, powołując się na dane Ministerstwa Aktywów Państwowych. Nic dziwnego, że na wieść o kolejnym kroku w kierunku pozbycia się nierentownych aktywów węglowych z państwowych spółek energetycznych ich kursy akcji wystrzeliły. PGE zakończyła poniedziałkową sesję kilkunastoprocentowym wzrostem.

Energetyka. Tak "zarabiają” polskie kopalnie. 54 zł straty na każdej tonie węgla
Energetyka. Średnio 54 zł straciły w ubiegłym roku polskie kopalnie na każdej tonie sprzedanego węgla. (Adobe Stock)

Według przekazanych w poniedziałek PAP danych resortu aktywów państwowych, w ubiegłym roku strata górnictwa na sprzedaży wyniosła 2 mld 868,4 mln zł. Rok wcześniej górnictwo również odnotowało stratę na sprzedaży, ale znacznie mniejszą - 217,3 mln zł.

Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę nie stratę na sprzedaży, a stratę netto, to okazuje się, że wyniosła ona 4 mld 332,4 mln zł i w ubiegłym roku wzrosła o 1,5 mld zł.

Z zestawienia kosztów ze średnimi cenami sprzedaży węgla wynika, że w ubiegłym roku każda tona sprzedanego surowca przyniosła średnio 54,18 zł. Rok wcześniej strata wynosiła 3,73 zł.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Koszt produkcji jednej tony węgla wzrósł w ubiegłym roku z 346,91 zł do 360,70 zł, zaś koszt sprzedanego węgla w przeliczeniu na jedną tonę zwiększył się z 353,39 zł do 367,46 zł. Warto też dodać, że ubiegłym roku krajowe wydobycie węgla kamiennego zmniejszyło się o ok. 7,2 mln ton.

Nic zatem dziwnego, że na wieść o kolejnym kroku w kierunku pozbycia się nierentownych aktywów węglowych z państwowych spółek energetycznych ich kursy akcji na warszawskiej giełdzie wystrzeliły. PGE zakończyła poniedziałkową sesję 13-proc. wzrostem, a notowania Tauronu poszły w górę o prawie 9 proc.

Inwestorzy zareagowali entuzjazmem po tym, jak w weekend minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział na antenie RMF FM skierowanie do prac rządowych projektu restrukturyzacji energetyki, który zakłada wydzielenie aktywów węglowych.

Perspektywa pozbycia się nierentownych aktywów to jeden z czynników, który wspiera wzrost notowań spółek energetycznych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy indeks WIG-Energia poszedł w górę o kilkanaście procent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Jaś Fasola
3 miesiące temu
Jak to się dzieje że koszty wydobycia 1 tony węgla to około 370 zł, węgiel na zimę 2022/2023 był sprzedawany po 3000 zł za tonę, a kopalnie mają straty. Ktoś nas chyba robił w bambuko. Morawiecki z Sasinem zniszczyli wszystko.
filip
2 lata temu
Cena węgla w kopalni i na składzie węglowym pokazuje zakłamanie i kołtuństwo rządu. W dudzie mam ich dopłaty do węgla trzynastki czternastki ale niech biorą za węgiel tyle ile powinien kosztować /dent powiedział że gwarantuje cenę poniżej 1000zł za tonę , nawet podjęto ustawę no i co? / a emeryturę niech płacą zgodnie z ustawą a nie z kombinacjami wyborczymi.
real
2 lata temu
Czyli mielismy tani węgiel tylko rzad pozwolił posrednikom windować cenya z kopalni robić nierentowne firmy. Brawo rzadzący wszystko potraficie zniszczyć
efi
2 lata temu
Trzeba być skończonym idiotom żeby takie dochodowe firmy jak kopalnie pozbawić możliwości sprzedaży węgla i dać zarabiać pośrednikom
emeryt
2 lata temu
Koszt wydobycia poniżej 400 zł a na składach po 3000 to teraz górnicy powinni jeździć Porsche do roboty
...
Następna strona