Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Eurocash przejmuje Frisco.pl. Wyda prawie 130 mln zł

1
Podziel się:

Dwa fundusze MCI (MCI Tech i Helix) podpisały umowy, na mocy których do końca czerwca 2020 r. sprzedadzą posiadane łącznie 55,59 proc. akcji Frisco.pl na rzecz Eurocasha. Łączna kwota transakcji wyniesie 128,63 mln zł. Eurocash był udziałowcem sklepu od 2014 roku.

Eurocash przejmuje 55 proc. akcji we Frisco.pl
Eurocash przejmuje 55 proc. akcji we Frisco.pl (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Eurocash ma zapłacić za akcje do 30 czerwca 2020 roku, a własność przejdzie na Eurocash z chwilą zapłaty przez Eurocash ceny akcji.

"Cena MCI Tech oraz Cena Helix mogą ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu w oparciu o wskazane w umowie sprzedaży akcji MCI Tech oraz akcji Helix wskaźniki, wynikające ze sprawozdania finansowego Frisco S.A. za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2019 roku" - zastrzeżono także.

Szacowany zwrot dla funduszu MCI.TechVentures z tej inwestycji wyniósł 22,5 proc. i 2,7-krotność pierwotnej inwestycji, wynoszącej 43 mln zł.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Beneficjentem transakcji jest także fundusz Helix Venture Partners, którego inwestorem jest Krajowy Fundusz Kapitałowy (Grupa PFR).

Partner zarządzający MCI Tomasz Czechowicz powiedział, cytowany w komunikacie, że według szacunków MCI, wartość przychodów Frisco.pl w całym 2019 roku wyniesie około 120 mln zł.

- Inwestycja we Frisco to kolejny element naszej strategii ukierunkowanej na wspieranie niezależnego handlu w Polsce poprzez rozwój innowacyjnych formatów detalicznych i rozwiązań technologicznych. Współpraca z MCI w ramach Frisco to modelowy przykład połączenia wiedzy i doświadczenia MCI w rozwoju biznesów on-line ze skalą i doświadczeniem Grupy Eurocash w dystrybucji artykułów spożywczych - skomentował prezes Grupy Eurocash Luis Amaral, cytowany w komunikacie.

W 2014 r. strategicznym inwestorem Frisco została Grupa Eurocash, która objęła wówczas 44 proc. akcji Frisco.

Frisco S.A. prowadzi supermarket online frisco.pl i jest to jeden z najdłużej działających supermarketów online.

MCI Capital to utworzona w 1999 r., to jedna z wiodących w regionie Europy środkowo-wschodniej, publicznie notowana grupa private equity o charakterze multistage. MCI, za pośrednictwem funduszy realizuje inwestycje w obszarze early stage, growth stage i expansion/buyout stage w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także w Europie Zachodniej i Skandynawii. MCI Capital SA jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2001 r.

Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją szybko zbywalnych produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. Oferuje także wsparcie marketingowe dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną.

Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają około 15 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama, Duży Ben, a także Kontigo oraz Koliber. Spółka jest notowana na GPW od 2005 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Pawel
3 lata temu
Eurocash to nie polska firma :]