Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Europejski kraj w orbicie Kremla. Putin wciąż ma asa w rękawie

Podziel się:

Ponad połowa rosyjskiego gazu przesyłanego tranzytem przez Ukrainę trafia do Austrii. Kraj kanclerza Karla Nehammera pozostaje w orbicie energetycznej Kremla - wslazuje agencja Boomberga.

Europejski kraj w orbicie Kremla. Putin wciąż ma asa w rękawie
Karl Nehammer, kanclerz Austrii (Getty Images, SeanGallup)

Austria pełni rolę kluczowego węzła dla rosyjskich przepływów od ponad pół wieku - pisze agencja Bloomnerga. Magazyny i rurociągi zostały historycznie zaprojektowane i skonfigurowane w taki sposób, aby umożliwić przesyłanie paliwa do takich krajów jak Węgry, Niemcy, Włochy i Słowenia.

Państwowa firma OMV AG zaś posiada długoterminowy kontrakt z Gazpromem, który zobowiązuje ją do zakupu gazu, który dociera do granicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Do pracy z MBA? "Nagle się okazuje, że to jest ofiara losu" - Henryka Bochniarz - Biznes Klasa #7

Kontrola dostaw gazu do Austrii jest wzmożona, ponieważ kraj ten twierdzi, że chce dywersyfikować swoje dostawy z Rosji. Jednak dane handlowe pokazują, że stały przepływ gazu przez Ukrainę zaspokaja ponad połowę zapotrzebowania gospodarki na ten surowiec.

Magazyny pełne gazu i nieprzerwane dostawy sugerują, że rynek jest bardziej komfortowy po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku - powiedział Bloombergowi Walter Boltz, były austriacki regulator energetyczny, a obecnie starszy doradca ds. energii w Baker & Mckenzie LLP.

W uścisku Gazpromu

Boltz stwierdził, że "Austria powinna być w stanie przetrwać w tym roku nawet nagłe zakłócenie" przepływów gazu przez Ukrainę. Zauważył jednak, że ponad połowa rosyjskiego gazu przesyłanego tranzytem przez Ukrainę trafia do Austrii.

Mimo to, Boltz wyraził rosnące zaniepokojenie niepowodzeniami w wydostaniu się z "uścisku Gazpromu". Zauważył, że istnieje znaczne ryzyko zakłóceń po wygaśnięciu w przyszłym roku umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę z Rosją.

Kontrakt Gazpromu obowiązuje do 2040 roku. Pomimo trwającej wojny, Gazprom kontynuuje dostawy gazu przez gazociągi przecinające Ukrainę do węzła gazowego należącego do OMV w Baumgarten.

Jednak umowy dotyczące tranzytu wygasną w grudniu 2024 roku, kiedy to rząd Kijowa zobowiązał się do nieprowadzenia negocjacji na temat nowego paktu z Rosją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl