"Wśród krajów, w których chcieliby pracować zatrudnieni obecnie w Polsce migranci zarobkowi, przodują Niemcy (58,5%), Polska zaś uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 57%. Ponad dwukrotnie mniej chciałoby pracować w Czechach (28%). Do czołowej piątki wymarzonych kierunków migracji zarobkowej weszły także Norwegia oraz USA. Dla porównania, w Rosji obecnie chce pracować jedynie 2% migrantów zarobkowych zatrudnionych w naszym kraju" - czytamy w komunikacie prasowym.
Badanie wykazało, że pandemia koronawirusa nie zatrzymała migracji zarobkowej, ok. 89% cudzoziemców, którzy zdecydowali się na przyjazd do Polski w trakcie pandemii, planowało taki krok jeszcze przed jej wybuchem. Dla 29% respondentów, którzy przyjechali do pracy w trakcie pandemii koronawirusa, była to pierwsza wizyta w Polsce w celach zarobkowych, podano także.
"Przeszło 89% obcokrajowców, którzy wzięli udział w badaniu, nie żałuje swojej decyzji o przyjeździe i podjęciu pracy po 14 marca 2020 roku. Żałuje tego jedynie nieco ponad 2% respondentów" - czytamy w raporcie.
Według raportu 32% cudzoziemców musiało zmienić branżę zatrudnienia w Polsce w związku z pandemią.
"Niemal 1/3 pracujących obecnie w Polsce cudzoziemców planuje kontynuować zatrudnienie do końca stanu epidemii, zgodnie z aktualnymi przepisami, które wydłużyły legalny pobyt i pracę obcokrajowców ,,do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania tego stanu". Niemal 9% planowało opuścić nasz kraj z nadejściem października, tyle samo - z nadejściem grudnia" - czytamy dalej.
Natomiast ok. 30% migrantów zarobkowych nie określiła się, jak długo potrwa ich obecny pobyt w Polsce.
Niemal 54% badanych oświadcza, że ponowne wprowadzenie ograniczeń w związku z trwającą pandemią w naszym kraju nie doprowadzi do podjęcia przez nich decyzji o przerwaniu zatrudnienia w Polsce, podano także. Zdaniem 43% pracowników zagranicznych, w Polsce obecnie jest bezpieczniej, niż w ich własnym kraju, przeciwnego zdania jest 3% badanych.
"Przedłużenie ważności dokumentów zezwalających na pobyt i pracę w Polsce jest oceniane wśród cudzoziemców jako najistotniejszy element pomocy ze strony polskich władz. Takiego zdania jest niemal 60% badanych. Z kolei 23% pracowników zagranicznych chwali polski rząd za udzielanie informacji na temat ograniczeń i zaleceń związanych z pandemią w ich ojczystych językach" - czytamy dalej.
Ocena polskich pracodawców przez respondentów wykazała, że cudzoziemcy najbardziej docenili zapewnienie bezpłatnych środków ochrony przeciwwirusowej i higieny (34% badanych) oraz pokrycie kosztów zakwaterowania w przypadku kwarantanny (29%), ok. 16% respondentów nie słyszało o pomocy ze strony swojego pracodawcy.
Badanie wykazało, że ponad 79% obecnie zatrudnionych w Polsce obcokrajowców poleci pracę w Polsce swoim znajomym i bliskim. Nie poleci jej 2,5% badanych.
Druga edycja badania socjologicznego ,,Pracownik zagraniczny w dobie pandemii" została przeprowadzona w sierpniu i wrześniu 2020 roku przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przebadanych zostało 610 pracujących w Polsce cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji w okresie 26 sierpnia - 8 września 2020 roku.
EWL Group (wcześniej East West Link) od ponad 10 lat łączy osoby poszukujące pracy z pracodawcami. Specjalizuje się w rekrutacji i selekcji pracowników z Europy Wschodniej i Azji oraz na krajowym rynku. W Polsce posiada 10 biur rekrutacyjnych w największych miastach.