Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Twórca Facebooka zyskał 12 miliardów dolarów w jeden dzień. Oto co się stało

15
Podziel się:

Fortuna założyciela Facebooka Marka Zuckerberga powiększyła się w jeden dzień o rekordowe 12,5 miliarda dolarów. To największy jego jednodniowy zysk odnotowany przez Bloomberga. Stało się tak za sprawą gwałtownego skoku giełdowej wyceny spółki Meta, która w jeden dzień wzrosła o ponad 20 proc.

Twórca Facebooka zyskał 12 miliardów dolarów w jeden dzień. Oto co się stało
CEO Meta i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg (pierwszy z lewej) (Getty, David Paul Morris)

Czwartek był jednym z najlepszych dni w giełdowej historii Facebooka (spółka w 2021 r. zmieniła nazwę na Meta). Kurs akcji poszedł skokowo w górę jeszcze przed otwarciem sesji, a na jej zamknięcie akcje Meta były warte aż o 23 proc. więcej.

Aby tyle zyskać, trzeba najpierw... dużo stracić. Zuckerberg wielkim przegranym 2022 r.

Tak duży skok wartości Meta musiał odbić się na wycenie fortuny 38-letniego Marka Zuckerberga, której lwią część stanowią akcje Facebooka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Giełda nie tylko dla rekinów – czyli jak zacząć inwestować? mBank i WP webinary

Założony przez z niego jeszcze w czasie studiów na Harvardzie serwis społecznościowy w krótkim czasie stał się jednym z największych firm na Ziemi. W 2021 r. spółka przez moment znajdowała się już w wyjątkowo ekskluzywnym gronie firm, które rynek wycenia na więcej niż 1 bilion dolarów wartości.

W 2022 r. Zuckerberg i Meta przeżywali jednak ciężkie chwile, gdy kurs akcji spadł o ponad 64 proc. W rezultacie Mark Zuckerberg wypadł poza pierwszą dwudziestkę najbogatszych ludzi świata według rankingu Bloomberga.

Teraz jednak na początku 2023 r. odnotował błyskotliwy powrót. 12,5 miliarda dolarów zysku w jeden dzień wywindowało go na 13. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata Bloomberga z majątkiem wycenianym na 69 miliardów dolarów.

Tylko od początku 2023 r.dzięki wzrostowi kursu Meta Zuckerberg zyskał już 24 miliardy dolarów, a jego majątek powiększył się o ponad 50 proc. Dalej to jednak o połowę mniej, niż rekordowe 142 miliardy dolarów, które Bloomberg odnotował przy jego nazwisku we wrześniu 2021 r.

Facebook w 2023 r. będzie oszczędzał. Ta zapowiedź spodobała się inwestorom

Czwartkowy giełdowy sukces Meta (Facebooka) to według analityków zasługa przede wszystkim samego Zuckerberga, który w związku z ogłoszeniem wyników finansowych za IV kwartał ogłosił, że Facebook będzie w 2023 r. oszczędzał. Meta ma też przeznaczyć aż 40 miliardów dolarów na skup akcji własnych.

Z drugiej strony to głównie sam Zuckerberg obarczany jest winą za skalę giełdowej porażki, jaka zarządzana przez niego spółka odniosła w 2022 r. Stało się to po tuż po ogłoszonej przez niego z wielkim hukiem zmianie nazwy Facebooka na Meta, która miała podkreślić, że Facebook postawi wszystko na rozwój własnego metawersum.

Ogłoszenie 2023 r. rokiem wydajności ma być w ocenie komentatorów sygnałem dla rynku, że kolejne miliardy dolarów, które zostaną wydane na realizację tej wizji, będą wydawane ostrożniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Mario
rok temu
Nie ma Płatków uszu... a gdzie mycka?
moryc
rok temu
Mark coraz bardziej przypomina Grynszpana z "Ziemi Obiecanej".
zdziwiony
rok temu
Ktoś jeszcze tego używa?
Nauczycielka
rok temu
Ale czy on czyta to co my tu wypisujemy? Czy on ma mapę i wie gdzie są Koluszki?????
Bezrobotny
rok temu
A jak się obudzi i traci kasę to popuszcza czy nie? Oto jest zagadką jego pościeli!