Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Fatalna seria Mercator Medical. Akcje dołują kilkanaście procent

3
Podziel się:

Polski producent jednorazowych rękawic był jednym z wygranych pandemii. Jednak dobra passa się skończyła. Akcje Mercator Medical tracą na wartości siódmą sesję z rzędu, a na dodatek spadki mocno przybrały na sile.

Fatalna seria Mercator Medical. Akcje dołują kilkanaście procent
Notowania akcji Mercator Medical lecą na łeb na szyję. (Flickr, Jim Makos, (CC BY-ND 2.0))

Na początku 2020 roku, gdy w Polsce jeszcze nikt poważnie nie traktował doniesień z Chin na temat COVID-19, akcje stosunkowo niewielkiej krakowskiej spółki Mercator Medical można było kupić na giełdzie po około 10 zł za sztukę. Tym samym biznes producenta rękawic i dystrybutora materiałów medycznych jednorazowego użytku był wyceniany na około 100 mln zł.

Gdy pandemia stała się faktem i pojawił się gigantyczny popyt na produkty Mercatora, zyski spółki wystrzeliły w górę, a wraz z nimi notowania akcji. W szczytowym momencie (w październiku 2020 roku) chodziły nawet po 770 zł za sztukę, co oznaczało wzrost ich wartości o 7600 proc. Wartość firmy sięgała 8 mld zł.

Od tamtej pory notowania giełdowe spółki systematycznie spadają, a teraz spadki gwałtownie przybrały na sile. Środowa sesja na GPW jest siódmą z rzędu, gdy notowania akcji Mercatora są pod kreską. Co więcej, drugi dzień obserwujemy poważne tąpnięcie.

We wtorek zjazd był blisko 9-procentowy. W środę w południe Mercator był pod kreską kolejne 11 proc., a rano strata sięgała prawie 15 proc.

Jedna akcja kosztuje teraz około 273 zł, co daje kapitalizację firmy na poziomie 2,9 mld zł. Tylko w te niecałe dwa dni wartość biznesu Mercatora spadła o około 800 mln zł.

Wyniki już nie takie

Z jednej strony można rozumieć obawy inwestorów o to, że zbliżający się koniec pandemii ograniczy zyski spółki i wyniki z 2020 roku mogą być nie do przebicia. Ale to nie wszystko.

Obserwatorzy rynkowi środowy zjazd na akcjach tłumaczą zawodem inwestorów z powodu wstępnych wyników spółki. Zarząd poinformował o wyraźnym spadku zysków kwartał do kwartału. Tłumaczy to m.in. presją cenową wywieraną przez odbiorców rękawic.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Mercator szacuje, że zarobił od stycznia do marca około 287 mln zł. Przed pandemią zyski były na poziomie 20 mln zł. Widać więc progres, ale w porównaniu z czwartym kwartałem 2020 jest już duży spadek. Wtedy zyski sięgały prawie 350 mln zł.

Zarząd mówi otwarcie o "chimeryczność rynku". Wskazuje, że "odbiorcy rękawic stali się ostrożniejsi w zakupach, oczekując spadku cen".

- Dlatego wolumeny sprzedaży znalazły się poniżej naszych oczekiwań i ambicji, wpływając na wartości szacunkowych rezultatów - przyznaje Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych.

Firma szuka nowych możliwości

Mercator Medical w odpowiedzi na słabsze wyniki i spadki cen akcji chce przekonać inwestorów, że nie będzie stać w miejscu i zarząd zapowiedział wejście w nowy segment działalności.

- Chcemy powołać nową, ale mocno synergiczną działalność i ogłosimy to bardzo niedługo, może w ciągu 2-3 tygodni. Ogłosimy, co nowego zamierzamy robić, jak inwestować. To będzie synergiczne z nami na co najmniej dwóch poziomach - powiedział prezes Wiesław Żyznowski podczas środowej wideokonferencji.

Przyznał, że ma bardzo skonkretyzowane kryteria co do możliwych przejęć innych spółek, zarówno w Europie i poza nią. Zdradził, że jest w trakcie intensywnych poszukiwań i wstępnych rozmów.

Zarząd informował wcześniej, że jest w trakcie tworzenia nowej strategii rozwoju, uwzględniającej szeroki program inwestycyjny, a analizowane są m.in. możliwości akwizycji, szczególnie podmiotów z branż komplementarnych oraz rozwoju asortymentu oferowanych towarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Trader
3 lata temu
I bardzo dobrze, życzę jeszcze większych spadków, a prezesowi wypad z szeregów własnej firmy. Jego pazerność nie ma granic. Nitryle kupowałem po 20 zł, a zaczęła się pandemia, to skoczyły do 120 zł! Zwalanie na sklepikarzy było słabym ruchem, teraz odbije mu się to czkawką.
fort
3 lata temu
to kupuj jak taka tania. ja poczekam na 190
Adam
3 lata temu
Klasyczna manipulacja kursem. Duzi spekulanci od kilku dni sprzedawali sobie nawzajem akcje po coraz niższym kursie aby spłoszyć tzw. leszczy i odkupić od nich za bezcen. Uruchomiły się przy okazji stop loss-y. Wszystko to doprowadziło do bezprecedensowej sytuacji, gdy wskaźnik cena/zysk tej spółki jest na poziomie 2,8 (dwa i osiem dziesiątych!!!). Można ją kupić za zysk z niecałych 3 lat!!! Nie ma drugiej takiej spółki na świecie!!! Jest tak tania, że nawet gdyby jej zysk spadł o 80% nadal byłaby bardzo nisko wyceniana.