Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
09.03.2020 14:12

Fitch podtrzymał ratingi IDR Poznania na poziomie A-, perspektywa stabilna

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Poznania (IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie A-. Wszystkie ratingi mają perspektywę stabilną, podała agencja.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienioną opinię Fitch, że wyniki operacyjne Poznania oraz wskaźniki spłaty długu pozostaną mocne w średnim okresie, pomimo decyzji rządu w zakresie obniżenia stawki PIT (od listopada 2019r.) i podwyżek płac nauczycieli (od września 2019r.), które w pełni wpłyną na wyniki finansowe Miasta w 2020r. Samodzielny Profil Kredytowy (SCP) Miasta jest oceniany na poziomie 'a+'" - czytamy w komunikacie.

Agencja oceniła stabilność dochodów Poznania jako 'średnią' biorąc pod uwagę stabilne źródła dochodów miasta oraz perspektywy ich wzrostu zgodnie z dynamiką wzrostu gospodarczego Polski.

"W przeciwieństwie do większości polskich miast, zdolność Poznania do generowania dodatkowych dochodów w sytuacji pogorszenia się koniunktury gospodarczej oceniamy jako "średnią" biorąc pod uwagę fakt, że miasto posiada elastyczność w zakresie zwiększania dochodów z opłat za usługi komunalne, czynszów oraz innych opłat, a jednocześnie dochód do dyspozycji gospodarstw domowych w Poznaniu jest wyższy od przeciętnego w kraju. Ponadto w ciągu ostatnich dziesięciu lat Poznań realizował dochody ze sprzedaży majątku na poziomie średnio 55 mln zł rocznie i zdaniem Fitch powinien być w stanie realizować te dochody na zbliżonym poziomie również w okresie spowolnienia gospodarczego" - czytamy dalej.

Rating Poznania jest obecnie ograniczony ratingiem Polski (A-; stabilna perspektywa) i ewentualna zmiana ratingu Polski będzie odzwierciedlona w ratingu miasta.

"Ratingi Poznania mogą zostać obniżone także w sytuacji, gdy Samodzielny Profil Kredytowy (SCP) Miasta ulegnie pogorszeniu o trzy stopnie, co mogłoby mieć miejsce w sytuacji zdecydowanego osłabienia się wskaźników zadłużenia, przede wszystkim gdy wskaźnik spłaty zadłużenia przekroczy 9 lat w scenariuszu ratingowym Fitch" - czytamy także.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz