Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum Energii: Projekty flagowe pozwolą ograniczyć emisje o 42% do 2030 r.

0
Podziel się:

Polska powinna ograniczyć emisje gazów cieplarnianych (GHG) o 44-51% w porównaniu do 1990 r., przy uwzględnieniu zasady wspólnego celu, ale różnych wysiłków dla realizacji unijnego celu redukcji emisji o 55% do 2030 r., wynika z analizy Forum Energii pt. "Jak Polska może osiągnąć wyższe cele redukcji CO2?" Dzięki tzw. projektom flagowym w elektroenergetyce, transporcie, ciepłownictwie i ogrzewnictwie Polska może osiągnąć ograniczenie emisji o 42%.

Forum Energii: Projekty flagowe pozwolą ograniczyć emisje o 42% do 2030 r.

"To działania, które i tak są nieuchronne, bo będziemy odchodzić węgla, którego kres już w Polsce widać i musimy wygrać walkę ze smogiem. To pozwoli nam także na zmniejszenie emisji. Wokół projektów flagowych można zbudować konsensus społeczny i polityczny. Wiele działań rząd już wskazał jako priorytetowe" - powiedziała Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii, cytowana w komunikacie.

Projekty flagowe to:

- Zmiana miksu w elektroenergetyce - do 2030 r. zastąpienie węgla, szczególnie brunatnego, źródłami odnawialnymi i częściowo gazem. Skutek: redukcja emisji w tym sektorze o 66,6%.

- Czyste ciepło - odejście od węgla w gospodarstwach domowych do 2030 r. oraz częściowo w ciepłownictwie systemowym; poprawa efektywności energetycznej budynków. Skutek: redukcja emisji w tym sektorze o 48,5%.

- Elektryfikacja transportu. Skutki: wyhamowanie wzrostu emisji i ich redukcja w porównaniu do obecnego poziomu.

- Innowacyjny przemysł - wzrost efektywności energetycznej procesów, mniej energochłonne materiały, produkty nadające się do recyklingu. Skutek: redukcja emisji w tym sektorze o 40%.

Realizacja projektów flagowych pozwoli na ograniczenie emisji GHG o 42% w stosunku do roku 1990. Oznacza to, że luka w redukcji emisji, którą Polska musi wypełnić działaniami w przemyśle oraz rolnictwie i leśnictwie wynosi między 2% a 9%.

"I właśnie to jest warunkiem krytycznym dla powodzenia polityki klimatycznej w Polsce: wszystkie sektory, łącznie z przemysłem i rolnictwem, muszą zostać uwzględnione w procesie obniżania emisji i doczekać się spójnych i odważnych strategii" - dodała Gawlikowska-Fyk.

W analizie uwzględniono osiągnięte w okresie 1990-2018 redukcje emisji GHG w Polsce - o 13%.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)