Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FPP apeluje do Rady Dialogu Społecznego o ocenę skutków epidemii koronawirusa

0
Podziel się:

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do Rady Dialogu Społecznego (RDS) o podjęcie działań w celu oceny wpływu koronawirusa na sektor przedsiębiorstw. FPP zapowiedziała też, że będzie prowadzić stały monitoring sytuacji przedsiębiorców.

FPP apeluje do Rady Dialogu Społecznego o ocenę skutków epidemii koronawirusa

"Wstępne prognozy wskazują na możliwość obniżenia dynamiki PKB w 2020 r. do 1,6%, wobec 3,7% zakładanych w ustawie budżetowej. Oznaczałoby to stratę dla polskiej gospodarki rzędu ok. 50 mld zł. Dlatego FPP będzie prowadzić stały monitoring sytuacji przedsiębiorców - jego wyniki będą przedmiotem rozmów ze stroną rządową na temat ograniczenia negatywnych konsekwencji dla gospodarki, przedsiębiorców oraz zatrudnionych. Wyniki monitoringu zostaną opublikowane" - czytamy w komunikacie.

Federacja zwróciła już uwagę rządu na konieczność przejęcia kosztów zwolnień lekarskich przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od pierwszego dnia choroby - a nie po 33 dniach oraz wypłacania ich w 100% wynagrodzenia - a nie tylko w 80%, tak jak do tej pory. FPP zwróciła się również o zabezpieczenie wykonawców zamówień publicznych w sytuacji, gdy wskutek epidemii nie będą mogli wywiązać się ze swoich zobowiązań. Postulujemy także przygotowanie kredytów preferencyjnych dla firm, które mogą na skutek zapaści gospodarczej utracić płynność finansową, wymieniono w materiale.

"Przedsiębiorcy stają przed trudnymi decyzjami, które przesądzą o przyszłości ich firm - a wręcz dotyczącymi dalszego ich funkcjonowania. Wobec malejących zamówień rosną obawy o możliwości utrzymania zatrudnienia. Ograniczenie dostępności pracowników spowodowane wzrostem zachorowalności i działaniami prewencyjnymi powoduje także problemy z terminowością produkcji. W poniedziałek wieczorem 1055 osoby były poddane kwarantannie, a 9 366 było objętych nadzorem epidemiologicznym. Codziennie przedsiębiorcy spotykają się z nowymi konsekwencjami narastającego kryzysu epidemiologicznego. Niestety, powołana w celu zadbania o interesy pracowników i pracodawców Rada Dialogu Społecznego milczy. Zwróciliśmy się więc z apelem się do swoich członków oraz sympatyków o zgłaszanie wszystkich trudnych sytuacji będących skutkiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, a mających wpływ na codzienne funkcjonowanie firm. Obecna sytuacja wymaga odważnych i stanowczych działań chroniących przed negatywnymi konsekwencjami
ekonomicznymi, które mogą doprowadzić do ogólnoświatowej recesji gospodarczej" - skomentował przewodniczący FPP, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) Marek Kowalski, cytowany w komunikacie.

Rozprzestrzeniający się koronawirus SARS-CoV-2 przynosi coraz większe wyzwania dla kolejnych rządów i gospodarek całego świata. Wpływa na funkcjonowanie wszystkich przedsiębiorców powodując niespotykane do tej pory na tak dużą skalę problemy z przemieszczaniem i ograniczaniem dostępu. Wirus powoduje też zagrożenie dla pracowników firm, bez względu na sektor gospodarki, podkreśliła Federacja.

RDS została powołana w 2015 r. i zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Instytucja ta stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)