Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FPP i CALPE: Rolę koordynatora OSR trzeba wzmocnić, mógłby go powoływać premier

0
Podziel się:

Obecnie pozycja koordynatora ds. oceny skutków regulacji (OSR) nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań - należy ją wzmocnić tak, by mógł on nie ograniczać się do wytykania błędów w samym formularzu OSR, ale samodzielnie i kompleksowo oceniać projektowane regulacje, uważają Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Według nich, nad nieprzekraczaniem granic przez prawodawcę powinien czuwać samodzielny koordynator, silnie umocowany np. powołaniem przez prezesa Rady Ministrów jako odrębna instytucja.

FPP i CALPE: Rolę koordynatora OSR trzeba wzmocnić, mógłby go powoływać premier

Rola koordynatora OSR to dbanie o należytą jakość regulacji oraz efektywna i rzetelna analiza kosztów i korzyści planowanego działania. Dzięki temu możliwe jest powstrzymywanie zalewu zbędnych inicjatyw legislacyjnych. Prawodawcy muszą być świadomi konsekwencji, jakie przygotowane przez nich akty prawne mogą wywołać w życiu obywateli. Na tym stanowisku powinna jednak zasiadać osoba solidna, samodzielna oraz posiadająca wysokie kompetencje, uważają organizacje.

"Wzmocniony koordynator OSR nie może ograniczać się do wytykania błędów w samym formularzu, ale powinien samodzielnie i kompleksowo oceniać projektowane regulacje. Będzie to możliwe wówczas, gdy zostanie wyposażony w odpowiedni aparat urzędniczy o profilu ekonomicznym, socjologicznym i prawnym. W żadnym wypadku nie może to być jego zadanie uboczne, obok innych spraw - należy postulować wzmocnienie pozycji koordynatora OSR przez oddzielenie zadań związanych z oceną aktów normatywnych od innych zadań" - powiedział przewodniczący FPP, prezes CALPE Marek Kowalski, cytowany w komunikacie.

"Autorzy inicjatyw legislacyjnych powinni wyczerpująco wykazać, że ich inicjatywy zasługują na procedowanie. Nie sposób bowiem rozsądnie sobie wyobrazić, aby wyposażyć koordynatora OSR w tak znaczne zasoby, aby mógł kompleksowo ocenić 'nagi' tekst projektowanych przepisów. Bez nałożenia takich obowiązków na autorów inicjatyw legislacyjnych, wzmocnienie koordynatora OSR byłoby całkowicie niecelowe, a jego możliwości ograniczone" - ocenił ekspert CALPE Grzegorz Lang.

Od czerwca 2016 r. Regulamin pracy Rady Ministrów przewiduje funkcję koordynatora OSR, którym jest wyznaczony przez prezesa Rady Ministrów członek Rady Ministrów, wyznaczony przez premiera sekretarz albo podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)