Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Gazprom kontra PGNiG. Sąd w Sztokholmie wydał wyrok

36
Podziel się:

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie odrzucił skargę Gazprom i Gazprom Export o uchylenie wyroku częściowego Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z czerwca 2018 r. Trybunał Arbitrażowy orzekł wówczas, że przesłanka kontraktowa, uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim została spełniona.

Gazprom kontra PGNiG. Sąd w Sztokholmie wydał wyrok
(Flickr)
bECzgNTp

"Sąd Apelacyjny w Sztokholmie odrzucił skargę Gazpromu jako niedopuszczalną pod względem formalnym w zakresie dotyczącym rozstrzygnięcia Trybunału dotyczącego jurysdykcji oraz zakresu uprawnień Trybunału do zmiany ceny kontraktowej, oddalił jako bezzasadną skargę Gazpromu w pozostałym zakresie, dotyczącym rozstrzygnięcia Trybunału potwierdzającego skuteczność wniosku renegocjacyjnego PGNiG oraz spełnienie przesłanek kontraktowych uprawniających PGNiG do żądania obniżenia ceny kontraktowej oraz zasądził od Gazpromu na rzecz PGNiG koszty zastępstwa procesowego" - czytamy w komunikacie.

Wyrok jest prawomocny. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie nie udzielił zezwolenia na złożenie apelacji od wyroku do Sądu Najwyższego, uznając, że sprawa nie ma charakteru precedensowego.

bECzgNTr

"Postępowanie ws. skargi Gazpromu o uchylenie wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego z dnia 30 marca 2020 r. [...] jest w toku, przy czym w ocenie spółki ww. skarga jest bezzasadna i powinna zostać oddalona" - czytamy dalej.

W czerwcu 2018 r. Trybunał Arbitrażowy ad hoc wydał korzystny dla PGNiG wyrok częściowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko Gazpromowi i Gazprom Export, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej.

30 marca br. PGNiG podało, że Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok końcowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom do Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

bECzgNTx

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

bECzgNTS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(36)
Radek
9 miesięcy temu
Dlaczego Pawlak nie siedzi?????
Ubawiony B
9 miesięcy temu
Płacz i płać panie Putin.
imigrant
9 miesięcy temu
Trzeba by zatem spalić za to na stosie Pawlaka, czarownika.
bECzgNTT
Vit
9 miesięcy temu
Co z programem "Cela+" dla Pawlaka?
Jony
9 miesięcy temu
Ja bym chciał wiedzieć co się będzie działo jak w 2022 skończy się kontrakt obecnie obowiązujący, a nord strim 2 już będzie gotowy.
...
Następna strona