Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Gazprom nie może się pogodzić z przegraną z Polską. Składa skargę do sądu

8
Podziel się:

Dwa miesiące temu, po sześciu latach procesu, Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał korzystny dla polskiego PGNiG wyrok: Gazprom sprzedawał nam gaz po zawyżonej cenie i musi oddać spółce spore pieniądze. Rosjanie właśnie zaskarżyli tę decyzję.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński zapewnia, że wniesienie skargi nie wpływa na realizację wyroku arbitrażowego.
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński zapewnia, że wniesienie skargi nie wpływa na realizację wyroku arbitrażowego. (NurPhoto via Getty Images)

"Informacja o złożeniu skargi została uzyskana przez spółkę od Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie. Treść skargi nie jest znana spółce i nie została jeszcze formalnie doręczona do PGNiG" - poinformowała we wtorek spółka.

"W ocenie spółki nie istnieją podstawy do żądania uchylenia wyroku końcowego z dnia 30 marca 2020 r. Po formalnym doręczeniu odpisu skargi spółka podejmie decyzje co do dalszych kroków w sprawie" - dodaje PGNiG.

"Wniesienie skargi przez Gazprom nie wpływa na realizację wyroku arbitrażowego, co oznacza, że obie strony mają obowiązek stosować nową formułę cenową" - napisał na Twitterze prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Zobacz także: Obejrzyj też: PGNiG chce odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł. Kwieciński: jest szansa

Spółka przekazała, że Sąd Apelacyjny w Sztokholmie bada zaskarżone postępowanie arbitrażowe jedynie pod względem proceduralnym i nie ma możliwości zmiany wyroku Arbitrażu w zakresie merytorycznym.

Przypomnijmy: 30 marca tego roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok końcowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko Gazpromowi, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Rosjan do Polski w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

Sześć lat temu, w 2014 r., PGNiG skorzystało z przewidzianej w kontrakcie możliwości renegocjacji ceny, po czym w maju 2015 r. spółka skierowała spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Dopiero w lutym 2016 r. udało jej się skutecznie złożyć pozew przeciwko Gazpromowi.

W wydanym pod koniec marca 2020 roku Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową zakupu gazu dostarczanego przez Gazprom w ramach Kontraktu Jamalskiego m.in. poprzez jej istotne i bezpośrednie powiązanie z notowaniami rynkowymi gazu ziemnego na europejskim rynku energetycznym.

"Zastosowanie zmienionej formuły cenowej będzie oznaczać dla PGNiG zasadniczą poprawę warunków prowadzenia działalności handlowej dzięki większej spójności pomiędzy indeksacją cen wpływających na koszt pozyskania gazu z importu, a rynkową polityką cenową sprzedaży gazu" - poinformowała PGNiG w raporcie giełdowym.

Według oceny spółki Gazprom powinien oddać około 1,5 mld dol., czyli około 6 mld zł.

Pod koniec kwietnia PGNiG poinformowało, że Gazprom zadeklarował stosowanie nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego ustalonych na mocy wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego po tym, jak tydzień wcześniej gazowa spółka podała do publicznej wiadomości, że Gazprom nie dostosował się do wyroku Trybunału i nie skorygował faktur po wezwaniu PGNiG.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
coś mi się ob...
4 lata temu
hmm śp. Lepper o tym mówił to go sprzątnęli, o tym, że nasz polski-niepolski rząd umówił z Rosją dostawę gazu po cenach jawnie skubiących Polaków
Ja
4 lata temu
I po co nam taka współpraca z Rosjanami, tylko po sądach trzeba się włóczyć.Lepiej współpracować z bardziej cywilizowanymi partnerami. Nawet trochę więcej zapłacić ale nie użerać się ciągle o cenę. I to cenę wyższą jak dla Niemiec.
okpl
4 lata temu
mysle ze nie doczekamy zwrotu, a jak tak to czy te pieniadze zwrócą konsumenta i firma ?
Domi
4 lata temu
Brawo . Życzę powodzenia
Gość
4 lata temu
PiS rządzi 5 lat a skarga złożona 6 lat temu to komu te brawa?