Notowania

ipo
21.12.2018 15:25

Getin Noble Bank boi się listy alertów. Scali akcje

Akcje banku Leszka Czarneckiego od dawna mają status groszowych. Są tak nisko wyceniane, że giełda może wciągnąć Getin Noble Bank na listę alertów. Biznesmen ma już jednak plan, jak wybrnąć z sytuacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Leszek Czarnecki jest głównym właścicielem Getin Noble Banku. (Fot: Paweł Kozioł/REPORTER/EAST NEWS)

Getin Noble Bank postanowił rozpocząć działania, zmierzające finalnie do scalenia akcji. Polegałoby to na zmniejszeniu ogólnej liczby akcji z jednoczesnym zwiększeniem wartości nominalnej po scaleniu. Efekt będzie taki, że łączna wartość wszystkich będzie taka sama jak przed scaleniem, ale cena pojedynczej sztuki wzrośnie.

Po co takie kombinacje? "Powyższa decyzja zarządu banku została podjęta z uwagi na fakt, że średni kurs akcji banku w czwartym kwartale 2018 roku utrzymuje się poniżej poziomu 50 groszy i według przewidywań, akcje banku zostaną w dniu 21 grudnia 2018 roku zakwalifikowane do segmentu listy alertów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie" - czytamy w uzasadnieniu.

Na "czarną listę" spółek z GPW - jak można nazwać listę alertów - trafiają akcje, których średnia wartość w ciągu trzech miesięcy nie przekracza 50 groszy. W takiej sytuacji inwestorzy są narażeni na duże wahania kursów i tym samym na ryzyko poniesienia dużych strat. Stąd ostrzeżenia przed takimi spółkami, które wydaje giełda.

W piątek akcje Getina chodziły na rynku po 39 groszy. Poniżej granicy 50 groszy kurs spadł w pierwszej połowie listopada.

W ocenie Getin Noble Banku, przygotowanie i przeprowadzenie procesu scalenia akcji, w efekcie którego kurs odniesienia akcji wynosić będzie co najmniej 0,5 zł, będzie wystarczającym działaniem, aby w chwili jego zakończenia bank przestał być kwalifikowany do segmentu listy alertów.

"W opinii zarządu banku, obserwowany spadek notowań i utrzymywanie się go na poziomach mogących skutkować kwalifikacją do segmentu listy alertów GPW był pochodną zewnętrznych i niezależnych od banku wydarzeń, które miały miejsce w listopadzie i nie były związane z jego działalnością operacyjną oraz kondycją finansową" - zapewnia Getin Noble Bank.

„Bank pracuje bez zmian” – mówi Tomasz Misiak, członek zarządu Getin Noble Bank

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez biznesmena Leszka Czarneckiego, do którego należy 61 proc. udziałów. Ich wartość wyceniana jest na około 248 mln zł. Kapitalizacja całego banku to niecałe 400 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ipo, wiadomości, wiadomości, wiadomości, getin noble bank, gnb, lista alertów, akcje, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-12-2018

RAMZES12NIGDY WIĘCEJ TAM GROSIKA NIE WPŁACĘ , TAK CWANIACY DORABIAJA SIĘ WIELKICH FORTUN. NIECH PO ZAKŁADA KONTA U KOLESIA-LESIA

21-12-2018

KkNajgorszy bank w Polsce takie banki powinny być zamknięta

21-12-2018

EDPo co takie kombinacje, a po co było kombinować jak przejąć banki Leszka Czarneckiego za symboliczną złotówkę.

Rozwiń komentarze (15)