Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Getin Noble Bank ma 100 mln zł straty. Mniej pieniędzy z odsetek i prowizji

4
Podziel się:

Trwa fatalna seria Getin Noble Banku. Kolejny raport pokazuje, że bank należący do Leszka Czarneckiego nie zarabia. Od lipca do września koszty działalności przekroczyły przychody o 100 mln zł.

Getin Noble Bank pokazał wyniki kwartalne.
Getin Noble Bank pokazał wyniki kwartalne. (East News, Jan Bielecki/East News)

Getin Noble Bank opublikował raport kwartalny. Pod względem wyników finansowych nie ma się za bardzo czym chwalić. W trzy miesiące bank odnotował dokładnie 100,62 mln zł straty netto.

To już trzynasty kwartał z rzędu, gdy Getin Noble Bank jest na minusie. Co gorsza, straty wcale nie maleją. W analogicznym okresie poprzedniego roku wyniosły niecałe 9 mln zł. Teraz są więc ponad 10-krotnie większe.

Trudno o poprawę statystyk, gdy główne źródło dochodu banku, jakimi są odsetki, kurczy się. Tak przynajmniej wynika z porównania wyniku z tytułu odsetek rok do roku. Spadł z 311 do 263 mln zł. Gorszy jest też wynik z prowizji i opłat, które bank pobiera od klientów. Zmniejszył się z 30 mln zł do niecałych 20 mln zł.

Zobacz także: UOKiK o wyrokach TSUE. "Banki chcą oddać jak najmniej"

Jeśli dodamy do tego straty z pierwszego półrocza, okaże się, że dotychczasowy bilans 2019 roku to 347 mln zł straty. To ponad dwukrotnie gorszy wynik niż po 9 miesiącach 2018 roku.

W raporcie sama spółka wskazuje, że wyniki finansowe są pod silnym wpływem odnotowanego w końcówce 2018 roku kryzysu płynnościowego.

W okresie pierwszych 9 miesięcy 2019 roku Getin Noble Bank zwiększył poziom zobowiązań wobec klientów o 8,2 mld zł (tj. o 22,2 proc.) oraz zmniejszył saldo kredytów i pożyczek udzielonych klientom o 2 mld zł (tj. o 5 proc.).

Jednocześnie władze banku wskazały, że zgodnie ze strategią, nastąpił spadek salda brutto kredytów hipotecznych w okresie pierwszych 9 miesięcy 2019 roku o 1,1 mld zł (tj. o 3,9 proc.). "Wartość sprzedaży kredytowej w pierwszych 9 miesiącach 2019 roku wyniosła 5,6 mld zł i była niższa od wolumenu sprzedaży w analogicznym okresie roku ubiegłego (spadek sprzedaży o 14,1 proc.)" - czytamy w raporcie.

Największy udział w sprzedaży miały kredyty detaliczne oraz kredyty samochodowe (w tym faktoring) - łącznie 49,1 proc. udziału w całkowitej sprzedaży kredytowej. Sprzedaż kredytów firmowych stanowiła 29,7 proc. łącznej sprzedaży kredytowej banku, a wykup wierzytelności leasingowych 21,2 proc.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na warszawskiej giełdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
On 48
4 lata temu
Po takich wynikach osobiście bym jak najszybciej wycofał pieniądze z tego Banku. Ten Bank jest na straconej pozycji już się nie uratuje.
Miś
4 lata temu
Niech banki jeszcze bardziej zaostrzają przyznawanie kredytów hipotecznych. Normalny człowiek w życiu nie dostanie. No chyba że się podzieli z udzielając. Lokaty tak nisko oprogramowanie że ludzie likwidują lokaty. Ciekawe z czego będą udzielać pożyczek
????
4 lata temu
Ciekawa historia. Trzynasty kwartał na stratach, to ponad 3 lata.Na zdrowy rozum dawno powinien upaść, a może to tylko kreatywna księgowość i inżynieria finansowa. Chyba dobrze by było gdyby ktoś dobrze prześwietlił ten "byznes".
yyy
4 lata temu
Warto w tym punkcie zwrócić uwagę na źródło rzekomej straty. Jest to jednorazowa kwota rezerwy na zwroty prowizji. Prowizji za udzielenie kredytu w przypadku jego spłaty przed terminem określonym w umowie. Tyle w temacie.