Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Getin Noble Bank z negatywną perspektywą. Eurorating punktuje problemy banku

86
Podziel się:

Getin Noble Bank kontrolowany przez biznesmena Leszka Czarneckiego może mieć problemy. Eksperci ostrzegają przed negatywnymi skutkami procesów sądowych wytaczanych przez frankowiczów.

Leszek Czarnecki jest głównym właścicielem Getin Noble Banku.
Leszek Czarnecki jest głównym właścicielem Getin Noble Banku. (East News, Paweł Kozioł/REPORTER/EAST NEWS)

Największa europejska agencja ratingowa Eurorating wzięła pod lupę sytuację banku Leszka Czarneckiego. Getin Noble Bank nie wypadł najlepiej. Eksperci zmienili perspektywy ratingu banku ze stabilnej na negatywną. To oznacza, że w przyszłości wiarygodność instytucji może spaść.

W uzasadnienie czytamy, że pogorszenie perspektyw związane jest z rosnącym ryzykiem dotyczącym możliwości niekorzystnych rozstrzygnięć prawnych w zakresie hipotecznych kredytów walutowych, których Getin ma duży portfel.

Eurorating zwraca uwagę na fakt, że jakkolwiek uchwalona w ostatnim czasie przez sejm ustawa o pomocy frankowiczom wyeliminowała ryzyko ustawowego przymusowego przewalutowania kredytów hipotecznych w walutach obcych, to obecnie znacznie istotniejszym zagrożeniem dla kondycji finansowej banków posiadających duże portfele tego typu kredytów jest ryzyko niekorzystnych rozstrzygnięć procesów sądowych kredytobiorców przeciwko bankom oraz potencjalne ryzyko dużego wzrostu liczby takich pozwów w przyszłości.

Zobacz także: Prezes PKO BP ocenia imperium Czarneckiego. "Jego banki zapracowały na swoją trudną sytuację"

Polskie sądy w ostatnim czasie wydają coraz częściej wyroki niekorzystne dla banków, w wielu przypadkach oznaczające konieczność przewalutowania kredytu według kursu z dnia udzielenia. Ponadto, w niedługim czasie oczekiwane jest orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) m.in. w sprawie traktowania przez sądy umów na kredyty hipoteczne indeksowane do walut obcych zawierające klauzule niedozwolone.

W maju 2019 roku rzecznik generalny TSUE wydał już w tym zakresie opinię potencjalnie bardzo niekorzystną dla banków, sugerującą możliwość domagania się przez kredytobiorców unieważnienia umowy kredytowej.

"Ostateczne orzeczenie TSUE w tej sprawie - o ile będzie podobne do stanowiska przedstawionego przez rzecznika tej instytucji - może skutkować lawinowym wzrostem liczby pozwów kredytobiorców przeciwko bankom, które w latach 2006-2008 udzielały na dużą skalę kredytów hipotecznych denominowanych lub indeksowanych do walut obcych" - ostrzegają eksperci Eurorating.

Getin Noble Bank należy do banków z najwyższym udziałem walutowych kredytów hipotecznych. Na koniec marca kredyty te stanowiły 24 proc. łącznego portfela kredytowego banku.

Eurorating zauważa, że Getin Noble Bank w ciągu trzech ostatnich lat generował straty, w wyniku których dalszemu osłabieniu ulegała sytuacja kapitałowa banku. Ewentualne dodatkowe wysokie koszty związane z potencjalnym wzrostem liczby pozwów klientów i unieważnianiem przez sądy umów kredytowych zawartych ponad 10 lat temu wiązałoby się dla z ryzykiem spadku współczynników kapitałowych poniżej minimalnych poziomów wymaganych przez regulacje europejskie.

Agencja zwraca także uwagę na niekorzystne w ciągu kilku ostatnich kwartałów kształtowanie się kursu franka. Wzrost notowań z jednej strony może przyczynić się do pogorszenia spłacalności kredytów w tej walucie, a z drugiej zwiększa potencjalne koszty, jakie bank musiałby ponosić w przypadku ewentualnego unieważniania przez sądy umów dotyczących tych kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
paweł
3 lata temu
getin sie jeszcze odbije
marcino
3 lata temu
jakieś bzdury, tekścik na zamowienie
jac
3 lata temu
Ciekawe kiedy przejmą w końcu ten bank za czapkę gruszek.
Złotówka
3 lata temu
A za udzielane w złotówkach to nie?
empi
3 lata temu
W biznesie liczy się opinia a klienci czyt.ofiary tego "banku" są najliczniejszą grupą składająca skargi o działanie na szkodę klienta do instytucji nadzorczych i sądów ,śnieżna kula ruszyła i nie pomoże już kupowanie jakiś tytułów w gazetkach,TSUEnami nadchodzi.
...
Następna strona