Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Gigantyczny fundusz na skraju bankructwa. Duże banki mają problem

5
Podziel się:

Agresywny fundusz inwestycyjny Archegos Capital, należący do kontrowersyjnego koreańskiego inwestora, wyprzedaje akcje warte miliardy dolarów. To efekt nietrafionych inwestycji i interwencji banków, które muszą liczyć się ze stratami.

Gigantyczny fundusz na skraju bankructwa. Duże banki mają problem
Jest nerwowo na amerykańskiej giełdzie. (Flickr, Financial Times, (CC BY 2.0))

Pochodzący z Korei Południowej inwestor Bill Hwang kolejny raz zapisze się niechlubnie w historii. Blisko dekadę temu miał na koncie nielegalne transakcje na akcjach chińskich banków za co zapłacił 44 mln dolarów kary, po czym stracił licencję na handel na giełdzie w Hong Kongu. Teraz należący do niego fundusz Archegos Capital jest na skraju bankructwa.

Ten bardzo agresywnie zarządzany fundusz inwestycyjny stoi w obliczu wymuszonej likwidacji, co może oznaczać m.in. problemy dla wielu dużych banków. Choć sami eksperci rynkowi na razie przyznają, że trudno oszacować wpływ upadku Archegos Capital na system finansowy.

"Na globalnych rynkach finansowych od kilku dni trwa wyprzedaż aktywów posiadanych przez fundusz hedgingowy Archegos Capital Management. Fundusz został zmuszony do uzupełnienia kapitałów (margin call), co wymagało wyprzedaży aktywów o szacunkowej wartości 20 mld dolarów" - wskazują ekonomiści PKO BP.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

Wyliczają, że poważnie ucierpiały notowania giełdowe m.in. akcji amerykańskich firm mediowych ViacomCBS, Discovery oraz chińskich firm technologicznych. W poniedziałek na giełdach traciły też finansujące fundusz banki takie jak Nomura, Credit Suisse, Goldman Sachs i Morgan Stanley.

"Na rynkach panuje niepokój, ponieważ nie jest jasne, jaki będzie pełen wpływ przymusowej likwidacji funduszu na sektor finansowy" - podkreślają ekonomiści PKO BP.

Skąd problemy funduszu? Agencja Bloomberg wskazuje, że jednym z powodów są nietrafione inwestycje Archegosa, których efekt wzmocnił fakt, że pieniądze na nie pochodziły m.in. z kredytów zaciąganych w dużych bankach. Gdy one wezwały fundusz do pokrycia swoich inwestycji, okazało się, że nie ma tylu pieniędzy.

- Credit Suisse podał dziś rano, że poniesie straty i może być kwestią czasu, zanim więcej instytucji finansowych przekaże to samo. Na rynkach panuje niepokój, ponieważ sytuacja z Archegos Capital jest niejasna, co wpływa negatywnie na nastroje - wskazuje Connor Campbell, analityk w Spreadex cytowany przez PAP.

Akcje jednego z największych banków inwestycyjnych Goldman Sachs na ostatniej sesji poszły w dół o 3 proc. Choć jak przekonują przedstawiciele banku, "wszelkie straty, jakie może ponieść w wyniku wycofania kapitału przez Archegos Capital Management, będą prawdopodobnie nieistotne".

Akcje banków JPMorgan i Wells Fargo traciły w poniedziałek po 1,5 proc., a notowania Citi znalazły się 2 proc. pod kreską.

Akcje Discovery już w piątek straciły na wartości 27 proc. ViacomCBS szedł w dół o 5 proc. To m.in. akcje tych dwóch spółek miały być wyprzedawane przez fundusz Archegos.

Należy jednak podkreślić, że amerykańska giełda jako całość nie zaliczyła do tej pory większego tąpnięcia. Problemy dotyczą głównie pojedynczych spółek. Na Wall Street w poniedziałek główne indeksy giełdowe zaliczyły niewielkie zmiany. Np. Dow Jones trzyma się blisko najwyższych poziomów w historii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Sojer
3 lata temu
Fundusz zbankrutuje, a właściciel zachowa swoją gotówkę. Tak miało być.
jaa
3 lata temu
Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Wszystko podlega wahaniom (nawet złoto) i zależy od tego kiedy się kupi i kiedy sprzeda. Inwestując w obligacje skarbowe (patrz Cypr, Grecja) a zwłaszcza korporacyjne można wszystko stracić. Złoto też potrafi tanieć. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna , Jest o zarządzaniu pieniędzmi i budowaniu majątku mimo niedużej pensji.
Skansyniok
3 lata temu
Szkoda że w artykule nie ma ani wzmianki o fakcie, że fundusze hedgingowe siedzą po czubek glowy w szambie przez nagą krótką sprzedaż kilku spółek i muszą liczyć się ze stratami, które zmiotą je z powierzchni ziemi.
Nostradamus
3 lata temu
Kurczę to Orlen będzie mógł kupić TVN szczujnię za 1$ i te Knapiki, Wernery, Morozowskie, Stokrotki i Kajdanowicze wreszcie wrócą do kopania rowów !
Było, nie min...
3 lata temu
Z Lehmann Brothers też na początku nie wyglądało na jakieś dramatyczne efekty. A jednak...