Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Glapiński: Deficyt sektora 'general government' nie osiągnie 3% PKB

0
Podziel się:

Deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) w Polsce wzrośnie w efekcie wdrożenia impulsu fiskalnego, ale unijny limit 3% w relacji do PKB "daleko nie będzie osiągnięty", poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

Glapiński: Deficyt sektora 'general government' nie osiągnie 3% PKB
bEKsPINx

"Deficyt budżetowy wzrośnie, ale nie aż tak bardzo, jak się prognozuje, tzn., że pułap 3% daleko nie będzie osiągnięty, jeśli nie pojawią się inne czynniki. Tak więc [impuls fiskalny] żadnego wpływu na politykę stóp proc. w najbliższych nie wywrze" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Pakiet ten podtrzyma tempo wzrostu PKB i nieznacznie podwyższy inflację, dodał.

"Ekspansja fiskalna nie jest duża, nie zagraża równowadze gospodarczej i stabilności. Poza tym część środków wróci do budżetu jako podatki - VAT itd. RPP nie obawia się więc tak bardzo tej ekspansji fiskalnej, aczkolwiek nie wiemy, co będzie dalej, wiele zależy od otoczenia" - wskazał członek RPP Jerzy Żyżyński podczas konferencji.

bEKsPINz

Z kolei inny członek RPP Kamil Zubelewicz poinformował, że na posiedzeniu pojawiły się tez inne opinie na temat potencjalnych skutków pakietu fiskalnego, choć podkreślił, że on sam niekoniecznie te poglądy podziela.

"Na posiedzeniu Rady pojawiły się obawy, że impuls może doprowadzić do wzrostu cen nawet o 1 pkt proc., co przyczyni się do wzrostu przeciętnego poziomu cen nawet o 1 pkt proc. w skali roku, co oznacza, że w horyzoncie jednego roku inflacja może sięgnąć 2,5%, czyli osiągnąć środek przedziału celu" - powiedział Zubelewicz.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wyniósł na koniec 2018 roku 0,4% PKB (wobec 1,5% - po rewizji - rok wcześniej).

W piątek wieczorem Fitch Ratings podał, że według prognoz agencji deficyt general government w Polsce wzrośnie do 2,2% PKB w tym roku i dalej do 2,8% PKB w 2020 r. z 0,5% PKB szacowanych na 2018 r. Oznacza to podwyższenie prognoz na 2019-2020 r. odpowiednio o 0,2 pkt proc. i 0,6 pkt proc.

bEKsPIOa
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)