Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Glapiński: Dopuszczam ujemne stopy procentowe

4
Podziel się:

Warszawa, 15.01.2021 (ISBnews) - Jeśli będzie taka potrzeba, pójdziemy w kierunku obniżenia stóp procentowych, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Jak dodał, dopuszcza też stopy ujemne. 

Glapiński: Dopuszczam ujemne stopy procentowe

"Tak. Dopuszczam obniżenie stóp. Tak, dopuszczam stopy ujemne, które - przypomnę - są w całej strefie euro i nie są żadnym ewenementem" - powiedział prezes NBP podczas wideokonferencji.

Jak dodał, NBP przeprowadził analizę dotyczącą możliwości takiej obniżki.

"Muszą zajść konkretne okoliczności, co do których zakładam, że nie zajdą. Mam nadzieję i zrobię wszystko (...), żeby do tego nie doszło. To by musiało być związane z radykalnym pogorszeniem ogólnej sytuacji gospodarczej, a zakładamy przeciwnie - że w tym roku stopniowo od tego kwartału będzie następowała poprawa koniunktury, a inflacja będzie zgodna z celem NBP" - powiedział Glapiński.

"Jeśli ten scenariusz będzie się realizował, co zakładam z ogromnym prawdopodobieństwem - a może to się zmienić tylko pod wpływem czynników zewnętrznych - tego, co się będzie działo, to nie będzie potrzeby zmiany stóp procentowych" - dodał.

Podkreślił, że głównym czynnikiem, który jest nieznany jest rozwój sytuacji pandemicznej.

"Gdyby perspektywy poprawy koniunktury się pogorszyły, może pojawić się potrzeba luzowania polityki pieniężnej, w tym przez obniżenie stóp procentowych. Wciąż dysponujemy dużą przestrzenią do obniżenia stóp. Analizujemy wszystkie scenariusze i nie zawahamy sie wprowadzić w życie scenariusza, który będzie potrzebny do przezwyciężenia zapaści gospodarczej. Ale zakładamy, że to nie będzie potrzebne" - zaznaczył.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w 2020 r. - łącznie o 1,4 pkt proc. do 0,1% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Zzz
3 lata temu
Tak tak. Mamy tak mocna walutę że jeszcze możemy obniżyć... To na pewno przyciągnie kapitał
stat
3 lata temu
Przez ujemne stopy procentowe rząd jeszcze efektywniej zrabuje oszczędności Polaków.
Kornel
3 lata temu
To zły prognostyk dla gospodarki. Niektóre banki mogą utracić płynność finansową, bo ludzie mogą zacząć wybierać swoje oszczędności? Myślę, że nasz kraj jest za biedny, aby stosować takie zabiegi.
jan nr 2
3 lata temu
I ja też dopuszczam wyciągnąć wszystkie pieniądze z konta. A zostawić tylko końcówkę. Jak chcę wziąć kredyt to oprocentowanie ok 12% plus różne koszty. A moje pieniądze na koncie to 0,00%. Jeszcze trochę i trzeba będzie dopłacać do pieniędzy na koncie. Już płacę za prowadzenie konta i raz do roku opłata za kartę bankomatową.