Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Glapiński: Inflacja w Polsce pozostanie na niskim poziomie

9
Podziel się

Inflacja pozostanie na niskim poziomie w najbliższym okresie, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. 

Glapiński: Inflacja w Polsce pozostanie na niskim poziomie
bDIFivTV

"Żadne dane nie potwierdzając wzrostu cen, ani perspektywy wzrostu gospodarczego ani kształtowanie się cen światowych, ani dynamika płac i sytuacji wewnętrznej. Jeśli zaniepokojenie mieć to raczej przeciwnym trendem. Poziom inflacji jest obecnie zgodny z naszym celem, trochę niższym niż nasz cel o 0,1-proc. W grudniu nastąpił także znaczący spadek inflacji bazowej. Aktualne prognozy przewidują, że spadek ten będzie kontynuowany w bieżącym roku" - powiedział Glapiński podczas wideokonferencji.

"Jeżeli chodzi o perspektywy łączne inflacji na ten rok. Trudne do przewidzenia kształtowanie się koniunktury zagranicznej, sytuacji na rynku pracy, ceny surowców czy czynniki regulacyjne. Te ostatnie winne są temu, że mamy do czynienia z jakimkolwiek wzrostem cen" - dodał prezes.

Według niego zarówno, wywóz śmieci jak i ceny energii elektrycznej, które są kształtowane europejsko i które przychodzą do nas z zewnątrz, nie są w stanie podwyższyć inflacji o znaczący poziom.

bDIFivTX

"Ewentualne ponowne pogorszenie sytuacji pandemicznej, przedłużenie restrykcji, oczywiście osłabiłoby skalę i tempo ożywienia gospodarczego. To z kolei obniżałoby inflację, a nie ją podwyższało. W szczególności jakby następowała aprecjacja złotego, a mamy ogromną presję zewnętrzną na aprecjację złotego" - dodał prezes.

bDIFivUy
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(9)
max
miesiąc temu
Inflacja na niskim poziomie???on chyba się z ...za rozum zamienił. Co pójdę do sklepu to wszystko droższe.
ork
miesiąc temu
Glapinski sobie po prostu jaja robi.
Pik
miesiąc temu
Niska inflacja? Jak się za pierdz...enie w stołek dostaje około 60 tys. zł, to nie widzi inflacji. Ma całe tabuny dyrektorów i doradców, a wypowiada się na tematy ekonomiczne jak student, który nie zaliczył egzaminu z ekonomii
bDIFivUz
Serek
miesiąc temu
Powiem tyle. ,, Pojechał po bandzie dodrukują sobie pare milionów a co tam byle by liczby sie zgadzały ''
Wayn76
miesiąc temu
Gada tak samo jak każdy prezes wedle ustroju był belka to robił to co mu Donald powiedział co zrobisz taka demokracja