Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Glapiński: Możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych w I kw. 2021 r.

3
Podziel się:

Warszawa, 30.12.2020 (ISBnews) - Możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych w I kw. 2021 r., uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

Glapiński: Możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych w I kw. 2021 r.

"[...] obecny poziom stop procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia" - powiedział Glapiński w zapowiedzi wywiadu udzielonego Obserwatorowi Finansowemu, zamieszczonej na stronie banku centralnego na Facebooku.

Wcześniej w grudniu br. prezes NBP, odpowiadając na pytania dziennikarzy w wystąpieniu wyemitowanym na stronie internetowej banku centralnego powiedział, że obecny poziom stóp procentowych należy uznać za właściwy dodał, że sądzi, iż ten poziom stóp pozostanie właściwy jeszcze bardzo długo.

Na grudniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1%. Stopa lombardowa wynosi od 29 maja 0,50%, stopa depozytowa - 0,0%, a stopa redyskonta weksli - 0,11%, stopa dyskontowa weksli - 0,12% w skali rocznej.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Marek
3 lata temu
Inflacja + zapaść systemu bankowego + bieda + zrobienie z Polski montowni dla Niemiec bo przecież trzeba promować eksport + długi, których dzieci naszych dzieci nie spłacą = pomysł PiS na trwanie przy korycie. Byle teraz znaleźć kasę na 500+ i socjal dla patologii. A jak już dojdziemy do poziomu Wenezueli to ci rozsądni po prostu wyjadą z tego kraju, a ci wierzący w Jarosława dalej będą twierdzić, zdychając z głodu, że to wina Tuska.
lepszy świat
3 lata temu
Wielka inflacja przed nami. Banki i budżet musi odzyskac pieniądze. Inflacja najlepszą metoda z punktu widzenia rządu i finansistów, a najgorsza z punktu widzenia społeczeństwa. Państwa ze swoimi potrzebami, urzędnikami, spółkami Skarbu Państwa i sposobem funkcjonowania dawno oderwało się od społeczeństwa. To my jesteśmy dla państwa a nie państwo dla nas. Dlatego bitcoin tak rośnie w cenie, a przyszłość anonimowych kryptowalut typu epic widzę w pięknych kolorach. Tam nie ma regulatorów i nie da się dodrukować. Dzisiaj bitcoin po 100 tyś. za sztukę już jest a rok temu ledwo 40 tyś. - to odzwierciedla poziom realny inflacji na świecie.
bolko
3 lata temu
Wszystkie rządy spłacały gigantyczne zadłużenie wysoką inflacją.