Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Glapiński: Obniżka stóp proc. w I kw. możliwa, jeśli wystąpi III fala pandemii

4
Podziel się:

Jeżeli pandemia i sytuacja gospodarcza będą się rozwijały zgodnie ze scenariuszem bazowym, czyli będzie następowała stabilizacja sytuacji epidemicznej i stopniowa poprawa koniunktury, to nie powinno być potrzeby zmiany parametrów polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

Glapiński: Obniżka stóp proc. w I kw. możliwa, jeśli wystąpi III fala pandemii
(Flickr)

Jednak, według niego, w sytuacji wystąpienia trzeciej fali pandemii w miesiącach zimowych, w I kw. 2021 r. byłoby możliwe dalsze obniżenie stóp procentowych.

"Z dzisiejszej perspektywy obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale 2021 r. jest możliwe dalsze obniżenie stóp. Dlatego prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia stóp procentowych. Jeżeli pandemia i sytuacja gospodarcza będą się rozwijały zgodnie ze scenariuszem bazowym, czyli będzie następowała stabilizacja sytuacji epidemicznej i stopniowa poprawa koniunktury, to nie powinno być potrzeby zmiany parametrów polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach" - powiedział Glapiński w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl.

"Jednak gdyby wystąpiły czynniki negatywnie wpływające na polską koniunkturę, rodzące ryzyko spadku inflacji poniżej celu, to nie można wykluczyć, że silniejsza reakcja po stronie polityki pieniężnej okazałaby się konieczna. Przykładowo w sytuacji wystąpienia trzeciej fali pandemii w miesiącach zimowych, w pierwszym kwartale 2021 r. byłoby możliwe dalsze obniżenie stóp procentowych. Krótko mówiąc - przy obecnym, wysokim poziomie niepewności dotyczącej przyszłej sytuacji gospodarczej nic nie jest przesądzone i należy być gotowym na różne scenariusze" - dodał.

Podkreślił, że wierzy, iż przy okazji marcowej projekcji inflacji i PKB, będziemy więcej wiedzieć o sytuacji epidemicznej i perspektywach gospodarki, co umożliwi także lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w 2020 r. - łącznie o 1,4 pkt proc. do 0,1% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Kroolik
3 lata temu
A można wiedzieć co to zmieni? W umowach kredytowych od jakichś 7 lat jest zapis, że WIBOR ujemny poczytuje się za zerowy. Naprawdę NBP sądzi, że te 0,3% rocznie cokolwiek zmienią w sytuacji firm? Na pewno osłabią banki, które jeszcze bardziej zamiast kredytować biznes, będą po prostu tankowały obligacje skarbu państwa. Już teraz niektóre banki mają ich w bilansie więcej niż kredytów. Po jakiego grzyba ryzykować, skoro tutaj jest czysty zysk bez żadnej pracy - dwa kliki jakiegoś gostka w dealingroomie? Dodatkowo rząd zwolnił swoje obligacje z podatku bankowego, żeby mu się jeszcze lepiej sprzedawały. Był ktoś ostatnio w banku po kredyt na firmę? Polecam jako pouczające doświadczenie. I nie, nie ma do nich pretensji, bo podejmują decyzje optymalne dla siebie. Ja bym na ich miejscu zrobił to samo
Ditta
3 lata temu
a prowizja 50%
logiczny
3 lata temu
Kupując obligacje reżimowe i trzymając oszczędności na lokatach reżimowych banków czy aby nie finansujemy reżimu ?
proste
3 lata temu
czyli przy naszych asach z pis obniżka gwarantowana