Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Górnictwo w kryzysie. JSW siódmy kwartał z rzędu na minusie

22
Podziel się:

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) po sześciu miesiącach tego roku była 356,5 mln zł pod kreską. Przedłuża się więc czas, gdy państwowe kopalnie nie przynoszą zysków. Taka sytuacja utrzymuje się od końca 2019 roku.

Górnictwo w kryzysie. JSW siódmy kwartał z rzędu na minusie
Kopalnie JSW generują ostatnio więcej kosztów niż przychodów (Materiały prasowe, Dawid Łach, Jastrzębska Spółka Węglowa)

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) chwali się wynikami polskich banków, które zarabiają ostatnio lepiej niż konkurencja z kapitałem zagranicznym. Niestety w zupełnie innej sytuacji są państwowe kopalnie. Grupa JSW ciągle generuje większe koszty niż przychody.

Największy producent węgla koksowego typu 35 i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej już siódmy kwartał z rzędu pokazuje straty. Zarząd opublikował raport, z którego wynika, że tylko w drugim kwartale 2021 roku JSW była na minusie 169 mln zł.

Jeśli dodamy to do jeszcze słabszego wyniku pierwszego kwartału, bilans półrocza dla spółki to 356,5 mln zł straty.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Jedynym pocieszeniem może być fakt, że rok temu było gorzej. Straty były niemal 3-krotnie większe - wyniosły 977 mln zł. Poprawa była możliwa m.in. dzięki większej sprzedaży. Przychody w rok zwiększyły się z 3,42 do 4,18 mld zł.

"Głównie z powodu wyższych o 494,3 mln zł, tj. o 35,2 proc. przychodów ze sprzedaży koksu, wyższych o 105 mln zł, tj. o 6 proc. przychodów ze sprzedaży węgla oraz wyższych o 89,4 mln zł, tj. o 82,2 proc. przychodów ze sprzedaży węglopochodnych" - czytamy w raporcie JSW.

Zarząd tłumacz, że wyższe przychody ze sprzedaży koksu wynikają przede wszystkim z osiągniętych wyższych średnich cen sprzedaży - wzrosły w rok o prawie 22 proc. do 180,12 zł za tonę.

W tym samym czasie ceny węgla spadły, ale udało się go spółce więcej sprzedać. Średnia cena węgla koksowego spadła w pierwszym półroczu (wobec półrocza 2020 roku) z 487,78 zł za tonę do 416,86 zł za tonę.

Kopalnie zaraportowały też, że na koniec czerwca JSW miała na zwałach 1,41 mln ton zapasów węgla i 145,8 tys. ton koksu.

Jak na najnowsze dane ze spółki zareagowali inwestorzy? Nastroje na giełdzie nie są dobre. Cena akcji JSW od rana spada.

W południe były blisko 4 proc. tańsze niż dzień wcześniej. Jedna wyceniana jest na niecałe 34 zł. Tym samym wartość całego biznesu JSW można szacować na około 4 mld zł.

Notowania akcji JSW od początku tygodnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
górnik
2 lata temu
Jaki sens ma wrzucanie nieaktualnego artykułu.Przedawnione i nie prawda
jastrzebianin
3 lata temu
Zupełnie nie rozumiem dlaczego prezesem JSW nie może zostać ktoś taki jak Wojciech Balczun. Ktoś kto wejdzie w ten świat i rozp. wszystkie chore układy. Ten kwartał jeszcze nie obfitował w wysokie ceny węgla i koksu, ale jak po Q3 dalej będzie taka kaszana, to powinni wyp. na bruk cały zarząd
gardzę PiSem
3 lata temu
Bo to się nazywa nepotyzm. Jak w Radach Nadzorczych jest po kilkadziesiąt osób, pobierających po kilkanaście - kilkadziesiąt tysi miesięcznie to co się dziwić...
Mmm
3 lata temu
Znaczy będą domagali się podwyźki
saw
3 lata temu
BARDZO CIEKAWE , węgiel droższy na świecie a w Polsce kopalnie na MINUSIE .
...
Następna strona