Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW Benchmark: Nowe zasady dot. WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30 - od 12 marca

0
Podziel się:

Po przeprowadzeniu konsultacji rynkowych, zmiany metody opracowywania indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30 wchodzą w życie z dniem 12 marca 2021 roku, tj. przed dniem rewizji rocznej portfeli tych indeksów, która będzie miała miejsce po sesji 19 marca 2021 roku, zapowiedział GPW Benchmark.

GPW Benchmark: Nowe zasady dot. WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30 - od 12 marca
bEDPBjUB

"Większość uczestników konsultacji poparła przedstawione przez administratora propozycje zmian do aktualnych metod, polegających na wprowadzeniu:

o wskaźnika obrotu (MWO) jako dodatkowego kryterium kwalifikacji spółek do indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30

o nowych wag ustalania punktów rankingowych, "wzmacniających" rolę kapitalizacji spółek w rankingu, tj. wagi 0,4 dla obrotów i 0,6 dla kapitalizacji w wolnym obrocie

bEDPBjUD

o nowych zasad kwalifikacji do indeksów mWIG40 i sWIG80 spółek notowanych w dual listingu" - czytamy w podsumowaniu wyników procedury konsultacyjnej.

Niniejsze podsumowania i rekomendację dalszego działania w zakresie wdrożenia istotnych zmian, zarząd przedstawił Komitetowi Nadzorczemu Wskaźników Referencyjnych Rynku Kapitałowego (WRK) przy GPW Benchmark.

"Komitet Nadzorczy na posiedzeniu w dniu 10 lutego 2021 roku zarekomendował wprowadzenie proponowanych zmian do metod wyznaczania wskazanych Indeksów. Uzyskane opinie i rekomendację Komitetu należy uznać za wystarczające, aby wprowadzić proponowane istotne zmiany metod opracowywania poszczególnych indeksów giełdowych WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30, zgodnie z obowiązującą Administratora procedurą" - czytamy dalej.

"Skorygowany Regulamin Rodziny Indeksów Giełdowych, uwzględniający przyjęte zmiany metody opracowywania WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30 wchodzi w życie z dniem 12 marca 2021 roku, tj. przed dniem rewizji rocznej portfeli ww. indeksów, która będzie miała miejsce po sesji w dniu 19 marca 2021 roku" - zapowiedziano także.

bEDPBjUJ

Dokument konsultacyjny został przedstawiony publicznie 7 grudnia 2020 r. Termin odpowiedzi określono na 8 stycznia 2021 r. Administrator otrzymał 9 odpowiedzi.

Przedmiotem działalności GPW Benchmark S.A., wchodzącej w skład grupy kapitałowej GPW, jest opracowywanie stawek referencyjnych WIBID i WIBOR oraz wskaźników opartych o dane z rynków regulowanych GPW w Warszawie, BondSpot oraz giełd regionu CEE.

Grupa kapitałowa GPW prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

bEDPBjVe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)