Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW i Sieć Badawcza Łukasiewicz powołają 'Indeks Łukasiewicza'

0
Podziel się:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i Sieć Badawcza Łukasiewicz nawiązały współpracę, która ma doprowadzić do rozpoczęcia obliczania i publikacji od 1 kwietnia 2021 r. indeksu obejmującego spółki giełdowe zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, poinformowała giełda.

GPW i Sieć Badawcza Łukasiewicz powołają 'Indeks Łukasiewicza'

"Wspólnie z przedstawicielami Sieci Badawczej Łukasiewicz postanowiliśmy stworzyć 'Indeks Łukasiewicza'. Bazujemy na tym, że kilkadziesiąt firm notowanych na giełdzie prowadzi działalność badawczo-rozwojową i chcemy prosić je o zgodę, żebyśmy mogli uwzględnić je w indeksie Łukasiewicza. Początkowo będzie to indeks promocyjny i będzie się opierał na tym, że wszystkie spółki będą miały równą wagę niezależnie od swojego rozmiaru i będzie to korygowane wielkością i zakresem działań B+R i zakresem działań z siecią Łukasiewicza" - powiedział prezes GPW Marek Dietl podczas wideokonferencji prasowej.

Dodał, że z czasem indeks ten może stać się indeksem transakcyjnym. "Wtedy Łukasiewicz służyłby w roli audytora, który by pomagał ocenić intensywność prac badawczo-rozwojowych w różnych przedsiębiorstwach, a my na podstawie m.in. danych dotyczących kapitalizacji, czy free float kalkulowali indeks" - powiedział prezes.

"Dzisiaj podpisujemy listy intencyjne z Siecią Łukasiewicza i od jutra przedstawiciele Instytutów Łukasiewicza będą prosić spółki o zgody. Chcielibyśmy od 1 kwietnia 2021 r. rozpocząć kalkulację indeksu Łukasiewicza w formule closingowej, czyli na koniec każdego dnia byłaby wyliczana wartość tego indeksu" - zapowiedział Dietl.

Jak wyjaśnił prezes, wprowadzenie "Indeksu Łukasiewicza" grupującego najbardziej innowacyjne spółki na GPW wpisuje się w trendy zachodzące w gospodarce oraz na rynku kapitałowym.

"My również stawiamy na nowoczesne rozwiązania i technologie, a jedną z naszych najważniejszych innowacji jest nowa wersja kalkulatora indeksów giełdowych stosowanego przez GPW Benchmark. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli od II kwartału 2021 roku zwiększyć zakres usług 'fabryki szytych na miarę' indeksów i wskaźników referencyjnych dla banków, towarzystw ubezpieczeniowych i towarzystw funduszy inwestycyjnych" - powiedział Dietl, cytowany w komunikacie.

Według wstępnych założeń, w skład indeksu wejdą spółki notowane na głównym rynku oraz na rynku NewConnect, które współpracują z Łukasiewiczem. Aktualizacja listy uczestników będzie przeprowadzana co pół roku. Wartości indeksu będą obliczane raz dziennie na podstawie kursów zamknięcia. Ambicją autorów projektu jest, aby pierwszy skład portfela indeksu został opublikowany 1 kwietnia 2021 r., w drugą rocznicę powołania Sieci Badawczej Łukasiewicz, podano także.

"Inicjując, wraz z GPW powołanie indeksu najbardziej innowacyjnych firm na warszawskim parkiecie, chcemy docenić i wyróżnić ich zaangażowanie w działalność badawczo-rozwojową oraz zachęcić pozostałe firmy do rozwijana własnego potencjału w oparciu o wiedzę i kompetencje naukowców Łukasiewicza, największego w Polsce dostawcy innowacyjnych rozwiązań B+R. Chcemy, aby naturalnym odruchem każdej spółki, która myśli o modernizacji swojej firmy i wzroście wartości dla akcjonariuszy stało się rzucenie wyzwania Łukasiewiczowi. Cieszę się, że możemy realizować ten ambitny cel wspólnie z instytucją, której zasługa w promowaniu innowacyjności wśród polskich firm jest nieoceniona - uzasadnia inicjatywę powołania nowego indeksu giełdowego" - powiedział prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński, także cytowany w komunikacie.

Na ofertę Sieci Badawczej Łukasiewicz składa się unikalny system "Wyzwań Łukasiewicza", dzięki któremu grupa naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przygotowuje dla przedsiębiorcy propozycję opracowania skutecznego rozwiązania wdrożeniowego w ramach czterech kierunków działalności - transformacji cyfrowej, inteligentnej mobilności, zdrowia oraz zrównoważonej gospodarki i energii. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze, podano także.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)