Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Greenpeace oczekuje od PGE rezygnacji z nowych inwestycji węglowych

6
Podziel się:

Greenpeace oczekuje od Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) rezygnacji z nowych inwestycji węglowych i wdrożenia strategii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, wynika z komunikatu po spotkaniu prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z dyrektorem programowym Greenpeace Pawłem Szypulskim. Organizacja złożyła dziś pozew przeciwko PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - spółce zależnej PGE.

Greenpeace oczekuje od PGE rezygnacji z nowych inwestycji węglowych

"Po konferencji prasowej zorganizowanej przez Greenpeace, Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE, zaprosił Pawła Szypulskiego, dyrektora programowego Greenpeace, do siedziby PGE. Podczas rozmowy prezes zarządu PGE i dyrektor Greenpeace zgodzili się co do tego, że sektor elektroenergetyczny w Polsce powinien zmierzać w stronę zielonego kierunku, czyli sprawiedliwej transformacji opartej na odnawialnych źródłach energii" - czytamy w komunikacie PGE.

PGE i Greenpeace widzą jednak różne drogi dojścia do osiągnięcia tego celu. Prezes PGE zwrócił uwagę na konieczność racjonalnego rozłożenia zmian w czasie i wynikający z tego bardzo ważny aspekt społeczny procesu transformacji energetycznej, a także fakt przeznaczenia zbyt małych środków przez Unię Europejską na transformację energetyczną w Polsce.

"Dyrektor programowy Greenpeace podkreślił, że popiera inwestycje PGE w farmy wiatrowe - zarówno lądowe, jak i morskie, jednak zwrócił uwagę na to, że zmiana miksu energetycznego z energetyki opartej o konwencjonalne źródła na energetykę opartą o źródła odnawialne powinna przebiegać znacznie szybciej. Greenpeace, opierając się na raportach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu, a także niezależnych analizach dotyczących sektora energetycznego, między innymi opublikowanej niedawno analizy Fundacji Instrat, domaga się odejścia od węgla do 2030" - czytamy dalej.

Greenpeace złożył dziś pozew przeciwko PGE GiEK, w którym domaga się, aby spółka zrezygnowała z nowych inwestycji węglowych oraz wdrożyła strategię ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - tak aby najpóźniej w 2030 r. doprowadzić do ich zerowej emisji z instalacji opalanych węglem.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
W007
4 lata temu
Oczekuję od Greenpeace kasy na przyspieszenie transformacji energetycznej!
Miro7355
4 lata temu
Greta wszystko załatwi swoim strzelistym wzrokiem.
PK
4 lata temu
Panowie z PGE robcie swoje, nie przejmujcie sie tymi pseudo eko platymi parobkami Ageli Merkel
Kik
4 lata temu
Kto wrescie pozwie ta terorystyczna organizacje !kto bedzie miec jaja zeby powiedziec top eco terorowi!!
PseudoZielony
4 lata temu
Czy Ci eko terroryści mają muzgi ? Może trzeba budować elektrownie atomowe a odpady z tych reaktorów wysyłać do Greenpeace ;)