Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Azoty: Rozbudowa mocy przez Anwil może prowadzić do nadpodaży nawozów

0
Podziel się:

Rozbudowa mocy produkcyjnych nawozów azotowych przez Anwil może prowadzić do nadpodaży na polskim rynku, ocenił prezes Grupy Azotów Wojciech Wardacki.

Grupa Azoty: Rozbudowa mocy przez Anwil może prowadzić do nadpodaży nawozów
bECsXCGd

"Grupa Azoty podkreśla, że znaczące zwiększenie mocy produkcyjnych nawozów może oznaczać nadpodaż. Jest to wyzwanie, rynek będzie to weryfikował" - powiedział Wardacki na konferencji prasowej.

"Z uwagą patrzymy na poczynania konkurencji, jaką w pewnej mierze jest dla nas Anwil. Jesteśmy spokojni, bo mamy bardzo dobrze ułożoną sieć dystrybucji, nad którą mocno pracowaliśmy w 2018 roku. To decyzja niezależnego podmiotu, choć akcjonariusz w części jest wspólny, jesteśmy na te zmiany przygotowani" - dodał.

Wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński zaznaczył, że w kontekście prostych nawozów spółka rzeczywiście dostrzega sporo zagrożeń.

bECsXCGf

"Rolnictwo w całej Europie idzie w kierunku nawożenia precyzyjnego, zużywania mniejszej ilości nawozów, ale bardziej punktowo. Działamy tu z perspektywy B+R, staramy się zmieniać nasze produkty, a z drugiej strony podążamy w kierunku nawozów specjalistycznych, a wiedzę z tego obszaru wykorzystać także w produkcji nawozów masowych" - powiedział.

Anwil z grupy kapitałowej PKN Orlen zainaugurował wczoraj budowę III linii do produkcji nawozów azotowych we Włocławku, która ma zwiększyć zdolności produkcyjne zakładu o ok. 50% do 1,46 mln ton rocznie.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9 998,97 mln zł w 2018 r.

bECsXCGG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)