Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Górażdże i BayWa r.e mają kontrakt na zakup energii z farmy fotowolt.

1
Podziel się:

Warszawa, 28.01.2021 (ISBnews) - Grupa Górażdże i koncern BayWa r.e. podpisały 10-letni kontrakt na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowej na poziomie 64,6 MWp w Witnicy, podała grupa. Projekt będzie finalizowany w I połowie 2021 r.  

Grupa Górażdże i BayWa r.e mają kontrakt na zakup energii z farmy fotowolt.
bEEbEnEB

Powstający obiekt będzie pierwszą w Polsce niesubsydiowaną elektrownią fotowoltaiczną, wspieraną umową w formule corporate PPA (Power Purchase Agreement). Kontrakt wyznacza nowe standardy w dziedzinie pozyskiwania czystej i zrównoważonej energii dla przedsiębiorstw i może stać się wzorcem postępowania dla korporacji zarówno w regionie, jak i na całym świecie, podano.

"Cieszymy się widząc, że nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie firmy pozyskują swoją własną zieloną energię w ramach umów PPA. Kontrakt dotyczący elektrowni w Witnicy jest pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce - jego unikatowy model oferuje strukturę ekonomiczną gwarantującą stałą cenę energii elektrycznej. Korzystanie ze źródeł energii fotowoltaicznej nie tylko znacznie zmniejsza ślad węglowy firmy - jesteśmy przekonani, że może również powodować znaczącą oszczędność w opłatach za energię" - powiedziała globalna dyrektor ds. rozwiązań energetycznych w BayWa r.e. Andrea Grotzke, cytowana w komunikacie.

Elektrownia w Witnicy będzie największą i najbardziej efektywną farmą fotowoltaiczną w Polsce - jej moc zainstalowana wyniesie 64,6 MWp. Projekt będzie finalizowany już w pierwszej połowie 2021 r. , podano.

bEEbEnED

Podpisanie umowy z BayWa r.e. dotyczącej projektu w Witnicy jest znaczącym krokiem Grupy Górażdże w budowaniu neutralności węglowej, zaznaczono.

"10-letnia umowa PPA dla Witnicy jest ogromnym osiągnięciem dla Grupy Górażdże - sukcesywnie realizujemy cele zrównoważonego rozwoju naszej firmy. BayWa r.e. jest dla nas zaufanym partnerem, cieszymy się, że możemy wspólnie wyznaczać standardy w branży" - powiedział prezes Górażdże Cement Andrzej Reclik.

Kontrakt z Grupą Górażdże jest częścią szerszej strategii BayWa r.e. w Polsce. W tym roku koncern planuje na terenie naszego kraju budowę kolejnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MWp, a w ciągu następnych pięciu lat realizację projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy ponad 1 GW, podano także.

Grupa Górażdże to lider w krajowej produkcji cementu i jeden z największych w Polsce producentów betonu towarowego i kruszyw. Spółką macierzystą Grupy jest firma Górażdże Cement SA, największy w kraju producent cementu. Od 1993 roku Górażdże Cement SA jest powiązana kapitałowo z jednym z największych na świecie międzynarodowych koncernów cementowych - HeidelbergCement, który poprzez podmiot zależny CBR Baltic B.V. jest właścicielem 100 % akcji spółki.

bEEbEnFe
energetyka
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
yaro
8 miesięcy temu
Jesli wegiel jest karany oplatami od co2 a panele rzadnymi to znaczy ze kazda energia z fotowoltaiki jest dotowana. Dlatego ze druga strona jest karana i juz nie jest to rowna konkurencja.