Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hardt z RPP wskazuje na brak notyfikacji EBC w projekcie ustawy dot. płac w NBP

0
Podziel się:

Warszawa, 25.01.2019 (ISBnews) - Brak notyfikacji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w projekcie ustawy dotyczącym płac w Narodowym Banku Polskim (NBP) może być niebezpiecznym precedensem, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt.

Hardt z RPP wskazuje na brak notyfikacji EBC w projekcie ustawy dot. płac w NBP

"Niebezpiecznym precedensem byłoby procedowanie tejże ustawy bez notyfikowania EBC. Opinia EBC hipotetyczna, w kontekście propozycji tej nowelizacji nie będzie dla polskiego ustawodawcy wiążąca. Natomiast uważam, że procedowanie tak szybkie tej ustawy bez notyfikowania EBC - a potrzeba notyfikowania wynika, moim zdaniem, ewidentnie z Traktatu o funkcjonowania UE z art. 127, - to będzie bardzo niebezpiecznym precedensem " - powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM.

"Jeśli pominiemy opinię EBC, będzie to niebezpieczny precedens i wywołać to może obawy, czy procedowane rozwiązanie jednak nie będzie ograniczało niezależności NBP" - podkreślił.

Dodał również, że jawność, transparentność, jeśli chodzi o wynagrodzenia w NBP jest potrzebna.

"Nadmierne ograniczenie poziomów zarobków w NBP szczególnie dla najlepszych specjalistów, którzy z powodzeniem znajdą pracę w sektorze komercyjnym w Polsce i poza naszymi granicami może być niebezpieczne. Obawiam się, że może to mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie NBP, ale przede wszystkim uważam, że wadliwy jest tryb procedowania tej ustawy" - wskazał Hardt.

We wtorek grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wniosła do Sejmu projekt ustawy wprowadzającej zasadę jawności wynagrodzeń w NBP na poziomie zarządu oraz osób zajmujących wyższe stanowiska kierownicze. W uzasadnieniu projektu podkreślali oni, że ich propozycja akcentuje pełną niezależność banku centralnego i w żadnym stopniu nie narusza jego autonomii.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)