Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ile węgla wydobywa się w kopalniach? JSW celuje w tym roku w 15,5 mln ton

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza w tym roku zwiększyć wydobycie węgla. Stawia sobie za cel 15,5 mln ton. Pomóc w tym ma uruchomienie nowych zasobów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
JSW zaplanowała wydobycie węgla na 2019 rok.

- Zakładamy, że wielkość wydobycia będzie na poziomie Planu Techniczno-Ekonomicznego i to będzie 15,5 mln ton. Podtrzymuję tę wielkość - zapowiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW, podczas konferencji poświęconej omówieniu wyników firmy.

Zapowiedź ta wpisuje się we wcześniejsze komunikaty zarządu, który mówił o kilkuprocentowym wzroście wydobycia w porównaniu z 2018 rokiem. Wtedy JSW wydobyła 15 mln ton węgla, w tym 10,3 mln ton koksowego oraz 4,7 mln ton węgla do celów energetycznych.

Po pierwszym półroczu cel jest zrealizowany w ponad połowie. Produkcja węgla i koksu wyniosły odpowiednio 7 mln ton i 1,7 mln ton.

*To jest bardzo dobry czas dla zamykania kopalń *

Rosnącemu wydobyciu sprzyjać będzie uruchomienie kolejnych zasobów. Spółka chce chce mieć dostępnych 27 ścian wydobywczych do końca tego roku. Obecnie działa 25.

- Mamy szanse na udostępnianie nowych partii i ścian w najbliższym czasie. We wrześniu-październiku uruchomimy kolejne dwie ściany - przekonuje prezes.

W ubiegłym tygodniu JSW informowała, że uruchomiła cztery ściany, których zasoby sięgają 2,6 mln ton dobrej jakości węgla koksowego.

Obecna strategia JSW na lata 2018-2030 zatwierdzona została przez radę nadzorczą spółki w grudniu 2017 roku. Zakłada ona w tym czasie m.in. średnio 30 proc. marży EBITDA, nakłady inwestycyjne i kapitałowe na poziomie około 18,9 mld zł oraz zwiększenie wydobycia węgla do poziomu powyżej 18 mln ton na koniec okresu.

Założenia te mogą jednak ulec zmianie. Zarząd zamierza zaktualizować strategię. Szczegóły powinny być znane w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Władze spółki liczą, że zmiany pozwolą poprawić wyniki finansowe. A te po pierwszym półroczu nie były dobre. Sprzedaż JSW spadła o blisko 250 mln zł do 4,7 mld zł. Jeszcze gorzej wypada porównanie rok do roku zysków, które spadły o połowę do 547,5 mln zł.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo, jsw, węgiel, wydobycie, kopalnie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-08-2019

ss20Kopalnie będą rentowne jak same zaczną sprzedawać swój węgiel. A i zwykły człowiek kupi taniej. Trzeba tylko wyeliminować mafię węglową. Pomarzyć … Czytaj całość

23-08-2019

wildeA za 30 lat będzie ziemia wyludniona a ci co zostaną będą degenaratami bez mózgu. Jednokomórkowce niemal. Jednak świat a zatem i Polska zmierza do … Czytaj całość

23-08-2019

FranekJak ma być rentowny jak najdroższy a jeszcze większość węgla sprzedawanego z rosji

Rozwiń komentarze (7)