Notowania

Eko-ściema w państwowej spółce? JSW sprzedaje odpady węglowe

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Jastrzębska Spółka Węglowa Innowacje sprzedaje trujące odpady węglowe. Co więcej - twierdzi, że jest to ekologiczne paliwo z atestami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Eko-ściema w JSW? Węglowe odpady sprzedawane jako paliwo ekologiczne

"VARMO Premium jest paliwem charakteryzującym się wysokimi parametrami jakościowymi i użytkowymi" - zachwala swój produkt producent, jakim jest Jastrzębska Spółka Węglowa Innowacje. Jak dodaje, jakość paliwa jest stale kontrolowana przez Centralne Laboratorium Pomiarowo Badawcze w Jastrzębiu Zdroju, a do tego posiada świadectwo badania na znak bezpieczeństwa ekologicznego wydane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Tyle w teorii, jak informuje "Gazeta Wyborcza", JSW Innowacje - pod hasłem ekologicznego i niskoemisyjnego paliwa - sprzedaje zakazane uchwałami antysmogowymi trujące odpady węglowe. Uruchomienie produkcji przez spółkę Skarbu Państwa miało kosztować miliony, a teraz ta zarabia na nieświadomych klientach.

(JSW Innowacje)

Varmo produkowane i sprzedawane przez JSW Innowacje to tak naprawdę sprasowany, wysuszony muł i flot z dodatkiem nieznanego pochodzenia lepiszczy biomasowych, które sklejają odpady węglowe w kawałki wyglądem przypominające pellet drzewny. Zdaniem dr Michała Wilczyńskiego, byłego głównego geologa kraju i eksperta ds. paliw i energii, to nie jest żadne ekologiczne paliwo.

- Podobnie jak nie istnieją technologie czystego spalania węgla, tak nie mamy w Polsce technologii przetwarzania odpadów węglowych tak, aby powstał ekologiczny surowiec. To jest czysty marketing - mówi "Wyborczej".

Obejrzyj: Walka ze smogiem. "Nie ma na to magicznego proszku"

Z analiz przeprowadzonych na zlecenie "GW" wynika, że emisje zanieczyszczeń podczas spalania Varmo nie są niższe niż w przypadku innych rodzajów węgla, a ilość wydzielanego rakotwórczego benzoapirenu dla kotłów czwartej generacji jest wyższa niż przy spalaniu ekogroszku.

Z kolei muły i floty wykorzystywane do produkcji paliwa są niezgodne z uchwałami antysmogowymi. Zdaniem "Wyborczej", by dostosować parametry Varmo do przepisów, dodawany jest tam lepszej jakości, większej frakcji węgiel. Tego jednak zakazują uchwały.

Joanna Zębala z JSW Innowacje przekonuje, że paliwo jest zgodne z rozporządzeniem ministra energii oraz że nie jest produkowane z mułu węglowego. „W przypadku paliwa VARMO mamy do czynienia z całkowicie innym paliwem, którego nie można porównywać do surowych mułów bądź flotokoncentratów węglowych” - napisano w oświadczeniu spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: jsw, smog, węgiel, odpady węglowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-07-2019

MarekOczywiście nie umiem ocenić czy deklaracje producenta są prawdziwe - nie mam laboratorium, a jednak VARMO jest suche, spala się go o 40% mniej … Czytaj całość

30-07-2019

taki wałGazeta Wyborcza i wszystko jasne !!

30-07-2019

DarioGW napiszcie lepiej że jesteście totalnie porąbani ja też napiszę że wasz tusz drukarski jest rakotwórczy a wasze brednie są jeszcze bardziej trujące.

Rozwiń komentarze (14)