Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Samorządy chcą przejąć program "Czyste Powietrze". Wystąpiły do Komisji Europejskiej

13
Podziel się

Unia Metropolii Polskich, zrzeszająca 12 największych polskich miast, obawia się utraty przez Polskę europejskich środków na program antysmogowy. Chodzi o 35 mld euro na wymianę pieców.

Unia Metropolii Polskich napisała list do KE.
Unia Metropolii Polskich napisała list do KE. (PAP/EPA, PAP/EPA)
bDzoYPzF

Unia Metropolii Polskich napisała list z apelem do Komisji Europejskiej oraz polskiego rządu o przekazanie realizacji programu "Czyste Powietrze" w ręce samorządów.

"Bez tych decyzji zagrożona jest jakość powietrza w Polsce" – napisali w liście przedstawiciele 12 największych polskich miast. Pismo trafiło na biurko Marca Lamaitre, dyrektora generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej w Komisji Europejskiej. Kopia z kolei została przedstawiona ministrom energii oraz inwestycji i rozwoju – informuje referat prasowy Urzędu Miejskiego w Gadńsku.

bDzoYPzH

Tadeusz Truskolaski, prezes UMP, stwierdził, że przedstawicieli miast zrzeszonych w Unii Metropolii niepokoją doniesienia, że zaplanowany na czwartek komitet sterujący programu "Czyste Powietrze" został zerwany, bo Komisja Europejska oceniła, iż jego realizacja przebiega w sposób niewłaściwy.

Obejrzyj: Walka ze smogiem. "Nie ma na to magicznego proszku"

bDzoYPzN

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska, dodała, że ten program to przyszłość naszych miast, miasteczek i wsi. Zwłaszcza, że 75 proc. miejsc w Polsce ma przekroczone normy czystości powietrza.

- Z głębokim zaniepokojeniem obserwujemy, że przez nieudolność urzędników na poziomie centralnym możemy stracić 35 miliardów euro na realizację tego ważnego programu. Mam nadzieję, że tak się nie stanie i propozycja przejęcia programu przez miasta spotka się z akceptacją Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej – podkreśliła prezydent Gdańska cytowana na stronach urzędu miejskiego miasta.

Dwa dni temu minister środowiska Henryk Kowalczyk zaprzeczał informacjom, jakoby program "Czyste Powietrze" był zagrożony.

bDzoYPzO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzoYPAi
KOMENTARZE
(13)
Observ
2 lata temu
Jak zwykle wszelkie wymiany czy dotacje utkna w urzedniczych stosach dla swoich podobnie jak to bylo z dotacjami dla firm przyznawanych blednie z profilem po wielokroc tym samym haha bo kto sie dopatrzy.
POLA
2 lata temu
BARDZO MĄDRY I POPRAWNY RUCH. SAMORZĄDY POWINNY DYSPONOWAĆ PIENIĘDZMI NA WYMIANĘ PIECÓW I OCIEPLANIE BUDYNKÓW. DOTACJE POWINNY BYĆ PRZYZNANE DLA KAŻDEGO KTO CHCE SKORZYSTAĆ , BEZ WYMOGU WKŁADU PRYWATNYCH PIENIĘDZY. A PÓŻNIEJ URZĘDNICY MUSZĄ SKONTROLOWAĆ ZAKUP I MONTAŻ TAKIEGO WYMIENIONEGO PIECA. SZYBCIEJ I SPRAWIEDLIWIEJ. SKĄD MAM WZIĄĆ 10 TYŚ. ZŁ. NA NOWY PIEC.?
lol
2 lata temu
i tak należy robić, pomijać nieudacznych pisowców z rządu
bDzoYPAj
K1953
2 lata temu
to są bzdury samorządom zależy na kasie dla swoich,przykładem jest łódż gdzie załatwienie wszystkich zezwoleń na piec gazowy zajeło mi 8m-cy o dopłatach nie ma mowy bo nidotrzymałem terminu zakończenia inwestycji.Droga Unio znajdż sposób dofinansowania z pominięciem WAŻNYCH polskich URZĘDNIKÓW.
Olo
2 lata temu
W mieście na Śląsku (nie chce mówić jakim bo prezydent tego miasta lubi pozywac ludzi on jest z po) czekam już 7 miesięcy na rozpatrzenie wniosku o wymianę kopciucha.