Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Program "Czyste powietrze" fiaskiem? Dopłaty z Unii zagrożone

217
Podziel się:

Komisja Europejska straciła cierpliwość. Program "Czyste powietrze", który miał usunąć z Polski piece węglowe, nie działa. Bruksela odgraża się, że nie dołoży już ani grosza na walkę ze smogiem.

Program "Czyste powietrze" jest przewidziany na 10 lat. Ma kosztować ok. 35 mld euro (czyli ok. 100 mld zł).
Program "Czyste powietrze" jest przewidziany na 10 lat. Ma kosztować ok. 35 mld euro (czyli ok. 100 mld zł). (East News)

Do niedawna w Polsce kopciło 4 mln pieców na węgiel. Udało się zlikwidować niewielki procent z nich. Takie są efekty działania rządowego programu "Czyste powietrze". Dla Komisji Europejskiej to skandal.

Od pół roku przekonywano polski rząd, aby ten zreformował program. Ostrzegano, że "Czyste powietrze" w swojej obecnej formie nie kwalifikuje się do uzyskania unijnych funduszy. Zdaniem urzędników KE nie podjęto jednak żadnych działań naprawczych.

W efekcie spotkanie pomiędzy przedstawicielami polskiego rządu a Unii Europejskiej na temat przyszłości programu, które zaplanowano na 4 lipca, nie dojdzie do skutku. - To spotkanie nie ma sensu – tak miał podsumować sytuację jeden z unijnych oficjeli, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Zobacz także: Obejrzyj: Walka ze smogiem. "Nie ma na to magicznego proszku"

Program "Czyste powietrze" jest przewidziany na 10 lat. Ma kosztować ok. 35 mld euro (czyli ok. 100 mld zł). Co ważne, w najbliższej perspektywie finansowej (2021-27) Unia zamierzała dołożyć Polsce miliardy euro na walkę ze smogiem i gotowa była też przekazać niewykorzystane środki z obecnej perspektywy. Zdaniem ekspertów, bez tych pieniędzy programu nie uda się zrealizować.

- Polska właśnie straciła 35 mld euro! Mogliśmy otrzymać z UE środki na wymianę tysięcy trujących pieców. Niestety rząd PiS blokuje te starania i przez niego tracimy pieniądze na walkę o zdrowsze środowisko i walkę ze smogiem. Zapamiętajmy to – skomentował na Twitterze senator PO i były minister obrony Bogdan Klich.

Tymczasem polski rząd zachowuje się tak, jakby nic się nie stało. Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że od lipca gminy zaczną współpracować w ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze". Wyjaśnił, że do tej pory zgłosiło się ok. 1 tys. samorządów.

- Program rozwija się zgodnie z harmonogramem. Komisja ani nie zamroziła, ani nie zabrała pieniędzy, ani nie zakończyła finansowania, bo go w ogóle nie rozpoczęła. Na razie trwają "robocze konsultacje" z Komisją. Właściwe negocjacje, m.in. ustalenie warunków, nastąpi w przyszłości – ocenił minister.

Fakty mówią co innego. Plan zakładał termomodernizację ok. 300 tys. domów w pierwszym roku działania programu. Może uda się 100 tys. do września tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(217)
Lis
4 lata temu
Dobra zmiana na własnym przykładzie. Kiedy w styczniu rozpoczęliśmy prace nad wymianą ogrzewania (projekt, warunki, etc) w Szczecinie powiedziano, że projekt jest zawieszony, ale mamy rozpoczynać prace, a po wznowieniu wystąpimy z wnioskiem. Faktury miały być liczone nawet sprzed roku. Od maja rozpoczęliśmy wymianę... W lipcu okazało się, że zmienione zostały warunki - dofinansowanie nie 30% a 15% - faktury liczyły się po podpisaniu umowy na dotację, a nie jak wcześniej sprzed roku !!! jedynie można było dostać dofinansowanie 15% od kosztu projektu do 1000 zł czyli 150zł Okazało się, że zamiast ok. 36000 zł dotacji (łącznie dwa projekty) dostałabym 150 zł. Oto i tajemnica dlaczego program nie działa.... ja piec wymieniłam, ale dotacji nie miałam szansy otrzymać Państwu z PIS Szczecin już podziękował
Tomek
4 lata temu
Ludzie, bierzcie dofinansowania! Złożyłem wniosek i dostałem konkretne wsparcie. Niestety wiele osób zdaje się być niereformowalna. "Po co mi nowy piec, skoro stary jeszcze dobry?" Usłyszałem od jednego ze znajomych. A przecież poza piecem można dostać dopłatę do nowych okien czy ocieplić budynek. Polecam
KAT
4 lata temu
Kiedy patrzę na ministra - Henryk Kowalczyk - widzę czoło myślą nie zmącone...
sondor
4 lata temu
A co tam, to przecież Polska ma węgla jeszcze na 200 lat - to jest oficjalne stanowisko rządu. "Prezesunio' nie żonaty, nie dzieciaty, już po 70 czym on ma się martwić, o innych? on innych ma gdzieś,!!! dla niego ważne pomniki i ulice, wiecie z kim. Czyste powietrze, on nawet o tym nie myśli, no i nie myślą też z tego powodu jego "pretorianie"!!!
maniek
4 lata temu
nie dawac kasy bo rozdaja nierobom
...
Następna strona