Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Smog zniknie? Prezydent podpisał ustawę ws. zanieczyszczeń powietrza

53
Podziel się:

Dzięki nowemu prawu obywatele mają szybciej wiedzieć o tym, że poziomy zanieczyszczeń zostały przekroczone. Z kolei lokalne władze będą musiały skutecznej monitorować stan powietrza i przeciwdziałać zagrożeniom.

Dzięki nowemu prawu obywatele mają szybciej wiedzieć o tym, że poziomy zanieczyszczeń zostały przekroczone.
Dzięki nowemu prawu obywatele mają szybciej wiedzieć o tym, że poziomy zanieczyszczeń zostały przekroczone. (East News, Mateusz Jagielski)

Jak podała kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy, nowela skraca o trzy miesiące czas na przygotowanie i przedstawienie do zaopiniowania właściwym wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast, projektu uchwały dot. planu ochrony powietrza (POP).

Taki sam termin dotyczy uchwały ws. planu działań krótkoterminowych w przypadku ryzyka wystąpienia w danej strefie przekroczenia poziomu alarmowego. Dodajmy, że plany ochrony powietrza będą przygotowywane przez marszałków województw i przyjmowane przez sejmiki.

Nowe przepisy przewidują, że zarząd województwa będzie musiał także monitorować realizację działań naprawczych na szczeblu gminnym i powiatowym. Wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego będą musiały też informować mieszkańców o przekroczeniach norm jakości powietrza.

Zobacz także: Obejrzyj: Szef PPL o porcie lotniczym w Modlinie

Nowelizacja przewiduje, że zarządy województw będą musiały co roku (do 31 marca) przekazywać sprawozdanie ze swoich działań antysmogowych Ministrowi Środowiska oraz wojewódzkim inspektorom ochrony środowiska. Obecnie muszą to robić co trzy lata.

Nowe prawo wykonuje też postanowienia wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 22 lutego 2018 r. ws. niespełniania przez Polskę wymogów określonych w dyrektywie w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Wyrok TSUE dotyczył zaobserwowanych przekroczeń dopuszczalnych poziomów pyłów PM 10 w latach 2008-15.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(53)
Yan
5 lata temu
Kupcie sobie jak ja kocioł EEI PELLETS. Ci wszyscy, którzy smrodzą węglem sami sobie szkodzą.
Mirraa
5 lata temu
Smog tak szybko nie zniknie , musimy wszyscy działać aby to wszystko jakoś ruszyło do przodu a nie tylko gadanie ??? Ludzie czyny !! Wymieniajmy stare kopciuchy na kotły ekologiczne na pellet polecam firmę kostrzewa teraz na stronie jest duża obniżka cenowa !
Juska
5 lata temu
Jedna ustawa - mamy to. Zobaczymy jak będzie z wyciąganiem konsekwencji i jak poradzą sobie niższe szczeble. Wierze w to, ze dobrze sobie poradzą. Z czasem wszytko stanie się codziennością. Jeśli chodzi o kocioł to mogę polecić Mini BIO luxury z palnikiem BIO platinum VG od Kosztrzewa. Certyfikowany i zgodny z wszystkimi normami. Pozdrawiam
browar
5 lata temu
W Małopolsce od dawna obowiązkiem kontroli realizacji POP przez gminy obarczono WIOŚ, na podstawie uchwały Sejmiku Woj. Niestety gminy są biedne i jedynie składają wnioski o dofinansowanie do WFOŚiGW, same nie dokładając ani centa. Jak oceniać działania gmin, kiedy nie dla większości chętnych wystarcza pieniędzy?
Gutek
5 lata temu
Najszybszym i najlepszym sposobem według mnie jest wymiana przestarzałych kotłów na ekologiczne. I tego będę się trzymać. Polecam swój EEI PELLETS kostrzewa. Pozdrawiam
...
Następna strona