Notowania

Smog zniknie? Prezydent podpisał ustawę ws. zanieczyszczeń powietrza

Dzięki nowemu prawu obywatele mają szybciej wiedzieć o tym, że poziomy zanieczyszczeń zostały przekroczone. Z kolei lokalne władze będą musiały skutecznej monitorować stan powietrza i przeciwdziałać zagrożeniom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dzięki nowemu prawu obywatele mają szybciej wiedzieć o tym, że poziomy zanieczyszczeń zostały przekroczone. (Fot: Mateusz Jagielski)

Jak podała kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy, nowela skraca o trzy miesiące czas na przygotowanie i przedstawienie do zaopiniowania właściwym wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast, projektu uchwały dot. planu ochrony powietrza (POP).

Taki sam termin dotyczy uchwały ws. planu działań krótkoterminowych w przypadku ryzyka wystąpienia w danej strefie przekroczenia poziomu alarmowego. Dodajmy, że plany ochrony powietrza będą przygotowywane przez marszałków województw i przyjmowane przez sejmiki.

Nowe przepisy przewidują, że zarząd województwa będzie musiał także monitorować realizację działań naprawczych na szczeblu gminnym i powiatowym. Wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego będą musiały też informować mieszkańców o przekroczeniach norm jakości powietrza.

Obejrzyj: Szef PPL o porcie lotniczym w Modlinie

Nowelizacja przewiduje, że zarządy województw będą musiały co roku (do 31 marca) przekazywać sprawozdanie ze swoich działań antysmogowych Ministrowi Środowiska oraz wojewódzkim inspektorom ochrony środowiska. Obecnie muszą to robić co trzy lata.

Nowe prawo wykonuje też postanowienia wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 22 lutego 2018 r. ws. niespełniania przez Polskę wymogów określonych w dyrektywie w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Wyrok TSUE dotyczył zaobserwowanych przekroczeń dopuszczalnych poziomów pyłów PM 10 w latach 2008-15.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: smog, wiadomości, gospodarka, prezydent, Andrzej Duda, powietrze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2019

gośćNo widzicie jakie to proste. Ustawa załatwi wszystko. Jeden papierek, a będziemy mieć czyste powietrze. A ekolodzy na całym świecie dwoją się i troją … Czytaj całość

29-06-2019

Lessy lubelskieCyrus Wielki rozkazał biczować morze.Bo mu okręty zatopiło.

29-06-2019

Borzena62Decyzja? Bezwolne kukły nie podejmują decyzji

Rozwiń komentarze (53)