Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Program "Czyste Powietrze" pod okiem Brukseli. KE stawia ultimatum

226
Podziel się:

Pieniądze na walkę ze smogiem przez NFOŚ wydawane są nieefektywnie. Albo przejmą tę rolę komercyjne banki, albo Bruksela nie da więcej pieniędzy.

Na poprawę jakości powietrza w Polsce potrzeba 35 mld euro w 15 lat.
Na poprawę jakości powietrza w Polsce potrzeba 35 mld euro w 15 lat. (PAP)

Na biurka ministra Kowalczyka, Kwiecińskiego i Emilewicz oraz pełnomocnika rządu ds. programu "Czyste Powietrze" trafił list z KE z ultimatum – pisze "Gazeta Wyborcza", która poznała jego treść.
Rząd ma czas do 21 czerwca, aby podjąć decyzję, czy dostosuje się do zmian w programie, czy zrezygnuje z 6-8 mld euro wsparcia unijnego na walkę ze smogiem.

W czym leży problem? Otóż rękę na pieniądzach trzyma obecnie rząd, a dokładnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i to on przez wojewódzkie fundusze rozpatruje wnioski o dotacje i wypłaca pieniądze.

Z prognoz wynika, że na poprawę jakości powietrza w Polsce potrzeba 35 mld euro w 15 lat. NFOŚ w 10 miesięcy podpisał zaledwie 13,5 tys. umów w całym kraju – podkreśla "Wyborcza". Według Banku Światowego rocznie powinny być podpisywane 400 tys. takich umów.

Zobacz także: Obejrzyj: Dotacje i pożyczki na "czyste powietrze". Pełnomocnik premiera: "Stała się rzecz bardzo dobra"

Zdaniem KE rząd robi to jednak nieefektywnie – wskazuje "Wyborcza". Unia chce ten proces przyśpieszyć i uprościć. Aby pieniądze trafiały płynnie do mieszkańców, to nie Fundusz, a komercyjne banki i samorządy powinny rozdysponować pieniędzmi – czytamy w dzienniku.

Przypomnijmy, że program "Czyste powietrze" rozpoczął swoją misję już we wrześniu ubiegłego roku. Jego adresatami są właściciele domów jednorodzinnych, którzy w ten sposób mają zostać zachęceni do wymiany przestarzałych pieców i kotłów na paliwa stałe.

Poza wymianą pieców program przewiduje dofinansowanie niezbędnej termomodernizacji domów, dzięki czemu zużywać będą znacznie mniej energii.

Rząd zadeklarował przeznaczyć w ciągu 10 lat kwotę 103 mld zł. Są trzy sposoby na skorzystanie z programu dopłat do remontu domu, o których przeczytasz w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(226)
dziadek
4 lata temu
Bzdura !!!! problemem nie jest wymiana kotłów. Problemem jest doprowadzenie kotłów do ich maksymalnej rzeczywistej sprawności. Problem ten nie leży po stronie producenta kotła. Jest on po stronie użytkownika. Jest tak, że stary kocioł pracuje na max 50 -60% sprawności. Jeśli zainstaluję nowy kocioł do tego samego jakiegoś niedobranego najczęściej komina to ten nowy będzie miał też podobne warunki pracy i sprawność. Tylko stabilizacja pracy parametrów komina przyniesie pożądany rezultat w postaci redukcji zanieczyszczeń. Ludzie apeluję poszukajcie odpowiedzi na na Ytubie. Czas zrewidować przyzwyczajenia zobaczyć to czego nie widać i regulować proces wypuszczania powietrza przez komin. Dotyczy to wentylacji jak i procesów spalania. Walczyć ze smogiem może i powinien też mieszkaniec wieżowca itp.
ww
4 lata temu
to jest dofinansowanie dla niem i francuzkich bankow i dlatego wtracaja sie do nas z decyzja tomaja byc niezalezne decyje w UE
ZK590
4 lata temu
Krezus emeryt z 45 letnim stażem pracy na budowie otrzyma 10% dotacji a biedne nieroby 90%.
michał
4 lata temu
Kluczowe jest stwierdzenie, że dotacje są pod opieką rządu. Obecnemu rządowi, jak wiemy nie zależy na walce ze smogiem w związku z tym wnioski są totalnie niezrozumiałe, formalności do wykonania praktycznie niewykonalne!
Katolik
4 lata temu
I tak sie czepili tych osmiorniczek i rozmow u Sowy, bo tam ich obnazano. Ale teraz jak gina setki milionow - nic sie nie stalo. O to nasze spoleczenstwo. Poruszylo sie osmironiczkami, najbardziej tendetnym danie kuchni srodziemnomorskiej. Ale giniecie setek milionow i miliardow - jak slyszalem od paru - no co. tez by tak robili. Takie mamy spoleczenstwo. I nie dziwmy sie zatem ze mamy okreslone przywary w swiecie. Wlasnie tego dowodzimy ze na nie dobrze pracujemy i zaslugujemy.
...
Następna strona