Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że cykliczne spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej dotyczące programu "Czyste Powietrze" odbywają się według wcześniej ustalonego harmonogramu. Kolejne będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odpowiedzialny za wdrażanie funduszy UE dla Polski, będzie wtedy rozmawiał m.in. o zasadach inwestowania środków w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej.
- Dodatkowo, nieuzasadnione są doniesienia medialne, że zostały wstrzymane środki unijne na ten cel - negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej UE jeszcze się nie rozpoczęły. Wkrótce ustalimy wraz z przedstawicielami konkretne założenia finansowe – zapewnił Kowalczyk.
W poniedziałek media poinformowały, że KE przerywa współpracę z Polską przy programie "Czyste Powietrze", bo rząd mimo ultimatum nie zmienił sposobu rozdzielania środków unijnych.
Obejrzyj: Frankowicze czekają na wyrok Brukseli. To może być przełom
Resort podał w dzisiejszym komunikacie, że program "Czyste Powietrze" wchodzi aktualnie w kolejne fazy modyfikacji i podkreślił, że zależy mu przede wszystkim na zwiększeniu jego efektywności. Dlatego od lipca gminy zostają na zasadzie pilotażu włączone do programu.
- Do tej pory zgłosiło się ponad 600 samorządów. Zadeklarowaliśmy Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu zostanie poszerzona i właśnie to czynimy - powiedział Kowalczyk.
Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem - w żadnym z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej czas rozpatrzenia prawidłowo wypełnionego wniosku nie przekroczył 90 dni roboczych – informuje ministerstwo w komunikacie.
Czyste powietrze do 2027 r.
Pod koniec czerwca pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny poinformował, że planowane jest rozszerzenie systemu dystrybucji środków w ramach programu o gminy i banki, a pierwsze efekty tego rozszerzenia powinny być widoczne przed końcem tego roku. Celem jest zapewnienie "trzeciej nogi" finansowania dla programu "Czyste Powietrze" z perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
Program "Czyste Powietrze" będzie realizowany w latach 2019-2029, a na działania w jego ramach przewidziana jest kwota ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl