Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Indeks PiS 2.0. Akcje państwowych spółek odjeżdżają konkurencji

737
Podziel się:

Rośnie wartość akcji największych giełdowych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. M.in. dzięki rekordom KGHM indeks PiS osiąga najwyższe wartości od początku drugiej kadencji rządu. W ciągu trzech ostatnich miesięcy na koncie Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina przybyło 11 mld zł.

Indeks PiS 2.0. Akcje państwowych spółek odjeżdżają konkurencji
Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin może się pochwalić rosnącymi notowaniami akcji (PAP | money.pl, Wojtek Jargiło | DS)

Gospodarka powoli wychodzi na prostą po koronakryzysie. Widać to po bardzo dobrych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i coraz lepszych nastrojach giełdowych inwestorów, którzy stawiając na akcje konkretnych spółek, ryzykują własnymi pieniędzmi.

Notowania giełdowe z ostatnich trzech miesięcy pokazują, że inwestorzy odzyskali zaufanie do największych spółek Skarbu Państwa. Dobrze obrazuje to indeks PiS 2.0, którego wartość od początku lutego (od ostatniej aktualizacji indeksu) mocno wzrosła.

Wskaźnik - wyliczany przez money.pl na podstawie notowań akcji dziesięciu największych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa - przyjmuje obecnie wartość 1220 pkt. W trzy miesiące poszedł w górę o blisko 20 proc. i wyznacza nowe rekordy.

Indeks PiS na początku drugiej kadencji rządu (w połowie listopada 2019) startował z 1000 pkt. Początkowo radził sobie kiepsko, a w związku z giełdową paniką wywołaną wybuchem pandemii zaliczył głęboki zjazd w okolice 500 pkt. Do końca 2020 roku odrabiał straty, a od drugiej połowy marca wyraźnie zyskuje.

Osoby nieprzychylnie nastawione do rządu zauważą, że notowania akcji państwowych spółek co do zasady zmieniają się podobnie jak wyceny wszystkich akcji na giełdzie w Warszawie. Widać to w porównaniu z wykresem indeksu WIG. Jest więc to głównie zasługa poprawy ogólnych nastrojów rynkowych. I to też jest prawda.

Zobacz także: Pensja płatna pod stołem. "Solidarność" chce "policji pracy"

Warto jednak dodać, że od początku tego roku zmienił się układ sił i to indeks PiS względem punktu odniesienia, jakim był start drugiej kadencji rządu, przyjmuje większe wartości niż WIG. Co więcej, od początku kwietnia notowania państwowych spółek odjechały konkurencji.

Miliardy na koncie

Punkty i procenty może nie robią takiego wrażenia jak konkretne pieniądze. A od ostatniej aktualizacji indeksu wartość portfela akcji, które należą do Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP), w analizowanych przez nas dziesięciu państwowych spółkach wzrosła o ponad 11 mld zł. O tyle więcej jest zapisane na koncie Skarbu Państwa.

Łącznie Skarb Państwa ma w akcjach spółek: PGNiG, KGHM, PKO BP, PZU, PGE, PKN Orlen, JSW, Lotos, Tauron i Enea około 92 mld zł.

Najwięcej zyskał na wartości pakiet akcji PGE (2,58 mld zł). Jeszcze trzy miesiące temu akcje energetycznego giganta były wyceniane poniżej 7 zł za sztukę, teraz to wyraźnie ponad 9 zł. Pozytywnie nastrajają inwestorów m.in. informacje o coraz większym zaangażowaniu sektora w "zieloną energię" i wydzieleniu ze spółek energetycznych kopalni, które są dla nich obciążeniem.

Przy tym na uwagę zasługuje fakt, że Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) jest jedyną w indeksie PiS, która względem stanu z początku lutego zaliczyła zjazd na akcjach.

Zyskują na wartości akcje PKO BP i PKN Orlen - od lutego do puli doszło w sumie około 3,4 mld zł. Obie spółki mocno ucierpiały na giełdzie przez COVID-19, ale ostatnio ich notowania wróciły do poziomów sprzed pandemii.

Największy polski bank musiał sobie poradzić m.in. z rekordowo niskimi stopami procentowymi, ale tak jak i cały sektor bankowy powinien powoli wychodzić na prostą. Podobnie z Orlenem, który musiał stawić czoła np. spadkowi popytu na paliwa.

Na wyróżnienie zasługuje KGHM. Miedziowy gigant bije rekordy na giełdzie. Jedna akcja kosztuje około 220 zł, a jeszcze przed pandemią, która też mocno uderzyła w spółkę, były warte nie więcej niż 100 zł.

To efekt rosnących w szybkim tempie cen miedzi na światowych giełdach. W 12 miesięcy skoczyły o ponad 100 proc. - z 5 tys. do ponad 10 tys. dolarów za tonę. A zdaniem wielu ekspertów na tym może się nie skończyć.

To woda na płyn posiadaczy akcji spółki KGHM. W związku z tym, że największym akcjonariuszem jest państwo (63,5 mln akcji = 32 proc.), to tylko w trzy ostatnie miesiące na koncie przybyło 1,5 mld zł.

Jak wyliczamy indeks PiS 2.0?

Indeks PiS 2.0 powstaje na podstawie zmian cen akcji 10 spółek giełdowych, w których państwo ma największe udziały pod względem wartości. Skład i udziały podlegają okresowej weryfikacji - co kwartał.

Każda ze spółek ma swoją wagę w indeksie, zależną od wartości udziałów należących do państwa (aktualnie największą ma PGNiG, a najmniejszą Tauron). Z tego też względu ograniczyliśmy skład indeksu do 10 spółek. Udział państwa w innych spółkach jest wartościowo na tyle niewielki, że nie miałyby one większego wpływu na indeks.

Ostateczna wartość indeksu wyliczana jest na koniec każdej sesji giełdowej. Wpływ na nią ma średnia ważona dzienna stopa zwrotu spółek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(737)
qqq
2 lata temu
ej money, bo właśnie KGHM leci w dół.
Demaskator
2 lata temu
ale ile wcześniej przez lata spadły, zaprzepaszczono kilka lat, a i tak zmieniono kierunek na ten który te kilka lat temu trzeba było obrać. mówię tutaj o rezygnacji z węgla. nie wiem czy tak budownictwo się cieszy jak ceny stali i miedzi są takie wysokie
czaroś
2 lata temu
No No, Panie Sasin uciera Pan Nosa Premierowi... barwo!
laska
2 lata temu
Czasami wydaje mi się, że my źle oceniamy nie tych polityków co trzeba, Sasin jest przykładem.
lodka
2 lata temu
Nie sądziłam, że jest taki ambitny i że tak da radę, oby dalej mu świetnie szło.
...
Następna strona