Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Inflacja w Polsce. Ekspert tłumaczy, co dalej z drożyzną

44
Podziel się:

Na początku roku ceny będą rosły coraz szybciej, ale później będzie nieco lepiej. Inflacja pod koniec roku będzie się mieściła w celu inflacyjnym, jaki wyznaczył Narodowy Bank Polski - prognozuje Arvind Ramakrishnan, ekspert agencji ratingowej Fitch.

Ceny będą rosły coraz szybciej. Ale tylko przez kilka miesięcy - prognozuje ekspert agencji Fitch.
Ceny będą rosły coraz szybciej. Ale tylko przez kilka miesięcy - prognozuje ekspert agencji Fitch. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

- Inflacja wyniosła w grudniu 3,4 proc. rok do roku. Podtrzymujemy nasze oczekiwanie dalszego wzrostu tego wskaźnika w pierwszym kwartale 2020 roku i sądzimy, że faktyczny wynik może nas nieco zaskoczyć "w górę". Jednak uważamy, że koniec końców inflacja powróci do docelowego pasma, wynoszącego maksymalnie 3,5 proc. do końca tego roku - powiedział Ramakrishnan, który jest dyrektorem Fitch Ratings ds. ratingów suwerennych.

- W pierwszej połowie roku będą ryzyka wskazujące na wzrost inflacji, dotyczące m.in. oczekiwanego wzrostu cen energii elektrycznej. Jednak w sumie, przy spowalniającej gospodarce i wolniejszym tempie wzrostu płac, inflacja wróci do celu. Niemniej należy bacznie się jej przyglądać - dodał.

Podtrzymał jednocześnie, że Fitch spodziewa się utrzymania stop procentowych w Polsce na niezmienionych poziomach w tym i przyszłym roku.

Zobacz także: Obejrzyj też: Balcerowicz: inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie

Przypomnijmy, że cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia o jeden punkt procentowy w górę lub w dół.

Ramakrishnan dodał, że rating Polski to A- z perspektywą stabilną i podtrzymał, że jego agencja nie spodziewa się w najbliższym czasie decyzji o jego zmianie. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, to jej istotnym powodem byłaby tak zwana kategoria "finansów zewnętrznych". Co to oznacza?

- Polska ma znacznie gorszy wskaźnik dotyczący zadłużenia zagranicznego netto w porównaniu do państw z regionu. Jeśli mielibyśmy w ogóle oczekiwać pozytywnej decyzji ratingowej dla Polski, musiałaby pokazać trwałą konwergencję w kierunku poziomów tych krajów - wytłumaczył ekspert z Fitch.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że polski rząd zmniejszył uzależnienie od finansowania zagranicznego, co ocenił jako pozytywną tendencję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(44)
Ekon
4 lata temu
Byt kształtuje świadomość. Załamie się gospodarka społeczeństwo rozgoni władze.
Domi
4 lata temu
Chcieliście pisu to bierzcie konsekwencje waszej głupoty ha ha brawo
Kawosz
4 lata temu
Bzdura, ekspresy do kawy potaniały. Nie ma żadnej inflacji
Rolnik
4 lata temu
Jestem rolnikiem, ceny stoją od 10-15 lat. Mleko 1,22 zł za litr, Żywiec wołowy 4-8 zł za kg, jajka 50 groszy, ziemniaki 0.6-1 zł. Faktury do wglądu dla niewierzących. Pozdrawiam
Inflacja
4 lata temu
Tanieją ...lokomotywy?????
...
Następna strona